fot. flickr.com

Wchodzi w życie ustawa o pożytku publicznym

Organizacje pożytku publicznego nie będą mogły przekazywać środków zebranych w ramach 1 proc. organizacjom, które same nie mają prawa do ubiegania się o tego rodzaju wsparcie. Dziś wchodzi w życie ustawa o pożytku publicznym.

Nowela wprowadza nowe mechanizmy współpracy między OPP a administracją publiczną.

Chodzi o możliwość powołania Rady Działalności Pożytku Publicznego – co najmniej połowę z jej członków muszą stanowić przedstawiciele organizacji.

Ustawa nakłada też na ministrów oraz wojewodów obowiązek tworzenia programów współpracy z organizacjami pozarządowymi. Utworzony zostanie Fundusz Wspierania Organizacji Pożytku Publicznego.

Poseł Stanisław Szwed z sejmowej komisji polityki społecznej mówi, że ustawa zawiera wiele problematycznych kwestii. Polityk zapowiada, że rząd Prawa i Sprawiedliwości ponownie pochyli się nad ustawą.

– Problem jest tego rodzaju, że część organizacji była bardzo mocno za tymi zmianami, część tych mniejszych organizacji czy innych organizacji była bardziej sceptycznie nastawiona do zmian. Myślę, że takim najlepszym rozwiązaniem byłoby ponownie usiąść z tymi organizacjami do stołu i zastanowić się, jak tę ustawę jeszcze poprawić, aby funkcjonowała ona dobrze i była efektywna – z jednej strony pozyskiwania środków, ale również pomocy przez te organizacje konkretnym osobom czy instytucjom – powiedział Stanisław Szwed.

Aby przekazać 1 proc. podatku wybranej OPP, wystarczy w odpowiednią rubrykę w zeznaniu podatkowym wpisać jej nazwę i numer KRS. Pieniądze zostaną przelane przez urząd skarbowy. Wykaz OPP uprawnionych do ubiegania się o 1 proc. dostępny jest na stronie www.pozytek.gov.pl.

Z danych resortu finansów wynika, że w 2015 roku 1 proc. podatku dla OPP przekazało 12,5 mln podatników. W sumie było to ponad 557 mln zł.

RIRM

drukuj