Polska uzyskała fundusze na budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego

Polska będzie mogła wykorzystać unijne środki na budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego – powiedział minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Szef resortu podkreślił, że nie będzie to tylko port lotniczy, ale także nasz główny węzeł kolejowy i drogowy. CPK ma być zlokalizowany między Warszawą a Łodzią.

Minister Jerzy Kwieciński na antenie radiowej Jedynki zwrócił uwagę, że budowa nowego portu znajduje uznanie w oczach wielu ekspertów europejskich i światowych.

 

Polityk poinformował też, że przedsięwzięcie zostało wymienione w tzw. aneksie do rozporządzenia o instrumencie „Łącząc Europę”.

– To główny instrument finansowy Komisji Europejskiej przeznaczony na działania dotyczące transeuropejskich sieci transportowych, czyli głównych sieci komunikacyjnych. To oznacza, że będziemy mogli wykorzystać fundusze europejskie na finansowanie tego przedsięwzięcia. Przypomnijmy, że cały Centralny Port Komunikacyjny to nie będzie tylko port lotniczy, ale również nasz główny węzeł kolejowy i drogowy – mówił minister Jerzy Kwieciński.

Minister odniósł się także do kwestii dalszej działalności lotniska Fryderyka Chopina na Okęciu. Jak powiedział, nigdy nie zdarzyło się, że lotnisko, które było wykorzystywane zamierało od razu. Przesunięcie ruchu lotniczego będzie następowało płynnie.

Nowe lotnisko ma być jednym z największych przesiadkowych portów lotniczych w Europie.

RIRM

drukuj