fot. PAP/Leszek Szymański

Donald Tusk z wizytą w Paryżu i w Berlinie

Premier Donald Tusk składa dziś wizytę w Paryżu. W godzinach popołudniowych uda się do Berlina.

Pierwszą podróż zagraniczną premier Donald Tusk odbył na Ukrainę. Teraz składa wizytę w Paryżu, by rozmawiać z prezydentem Francji, Emmanuelem Macronem. Stąd poleci prosto do Berlina, gdzie zaplanowane zostało jego spotkanie z kanclerzem Niemiec, Olafem Scholzem.

Rozmowy odbywają się w cztery oczy, a w agendzie znalazły się tematy dotyczące wsparcia Ukrainy i polityki obronnej. Polskiemu premierowi towarzyszy minister spraw zagranicznych, Radosław Sikorski. Z jego udziałem odbywa się spotkanie szefów MSZ Trójkąta Weimarskiego. Dominującym tematem jest Kijów, a także aktualna sytuacja na Bliskim Wschodzie.

Z zapowiedzi szefa polskiej dyplomacji wynika, że w Paryżu będzie przekonywał rozmówców do podwyższenia europejskiego budżetu obronnego. Minister spraw zagranicznych Francji oczekuje współpracy Trójkąta Weimarskiego przeciwko rosyjskiej dezinformacji. W jego ocenie, Niemcy, Francja i Polska „padły ofiarą tej samej strategii destabilizacji”.

Trójkąt Weimarski to format współpracy międzynarodowej zrzeszający Polskę, Francję i Niemcy. Korzystał z niego poprzedni rząd, a na ubiegłorocznym szczycie tego formatu nasz kraj reprezentował prezydent Andrzej Duda.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl