fot. PAP/Darek Delmanowicz

Ks. abp A. Szal: Życie błogosławionej Rodziny Ulmów i ich beatyfikacja to swoistego rodzaju testament i znak czasu dla współczesnego człowieka

Beatyfikacja Rodziny Ulmów uświadamia nam, jak ważna w życiu człowieka jest rodzina. Wzywa do szacunku wobec każdego człowieka – zarówno tego, które poczęło się pod sercem matki, jak i tego, które zagrożone jest przez bezduszne i barbarzyńskie prawa, jak to miało w czasie II wojny światowej – mówił ks. abp Adam Szal, metropolita przemyski, podczas uroczystości beatyfikacyjnych Rodziny Ulmów.

Ks. abp Adam Szal podczas uroczystości beatyfikacyjnych Rodziny Ulmów podkreślił, że ich życiowa świętość przypieczętowana została przelaniem krwi i oddaniem życia za rodzinę żydowską. Dodał, że przykład ofiarnego życia Rodziny Ulmów jest znakiem czasu dla nas żyjących w XXI wieku.

– Pomimo wielu trudności i przeciwności obdarzali się miłością małżeńską i rodzicielską, podejmowali wspólną pracę na rzecz rodziny i społeczności lokalnej. Siłę i męstwo w trudnych chwilach i wyborach czerpali z nauki Ewangelii i życia sakramentalnego. Stali się żywą Ewangelią ukazującą odrzuconym i pogardzonym miłujące oblicze Boga. W okolicznościach, w jakich przystało im żyć, wiernie realizowali powołanie do świętości jako małżonkowie, rodzice, chrześcijanie, parafianie – powiedział ks. abp Adam Szal.

Zaznaczył również – odnosząc się do adhortacji Ojca Świętego Franciszka – że „wszyscy jesteśmy powołani, by być świętymi, żyjąc z miłością i dając świadectwo w codziennych zajęciach”.

– Dziękuję wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób uczestniczyli w procesie beatyfikacyjnym, począwszy od etapu diecezjalnego, aż do prac w ramach dykasterii spraw kanonizacyjnych (…). Dzięki mediom informacja o Rodzinie Ulmów rozeszła się po całym świecie – zaznaczył metropolita przemyski.

Jak podkreślił ks. abp Adam Szal, przed nami stoi wyzwanie, gdyż nie możemy poprzestać tylko na podniosłej chwili beatyfikacji.

– Życie błogosławionej Rodziny Ulmów i ich beatyfikacja to swoistego rodzaju testament i znak czasu dla współczesnego człowieka. Jest przypomnieniem o powszechnym powołaniu do świętości. Uświadamia nam, jak ważna w życiu człowieka jest rodzina. Wzywa do szacunku wobec każdego człowieka – zarówno tego, które poczęło się pod sercem matki, jak i tego, które zagrożone jest przez bezduszne i barbarzyńskie prawa, jak to miało w czasie II wojny światowej – wskazał.

Dodał, że Rodzina Ulmów to uderzający i wymowny przykład dokonywania dobrych wyborów.

– Jej członkowie mimo wojennej traumy wybrali wierność dekalogowi i przykazaniu miłości Boga i bliźniego. Ich życie i męczeńska śmierć są wołaniem o zgodę i pokój, jest przypomnieniem o potrzebie miłości do ziemi, do ojczyzny. Ulmowie kierują do nas wielki apel, który św. Paweł ujął w słowa: „Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj” – podsumował ks. abp Adam Szal.

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl