KO zapowiada likwidację Funduszu Kościelnego

To kolejny etap walki z Kościołem i jego wiernymi – tak o propozycjach wyborczych Koalicji Obywatelskiej mówią eksperci. Chodzi m.in. o zapowiedź likwidacji Funduszu Kościelnego oraz wykreślenia ze świadectw szkolnych oceny z religii.

Koalicja Obywatelska chce przekonać swoich zwolenników, że głos oddany na jej przedstawicieli w wyborach parlamentarnych oznacza świeckie państwo. Stąd wśród 100 konkretów – ogłoszonych na sobotniej konwencji w Tarnowie – znalazła się m.in. propozycja likwidacji Funduszu Kościelnego. Historyk, dr Piotr Gawryszczak, przypomniał, że fundusz został utworzony w czasach komunistycznych w 1950 r. i był namiastką rekompensaty za mienie, nieruchomości i posiadłości zabrane Kościołowi w wyniku tzw. reformy rolnej.

Koalicja Obywatelska kontynuuje „odpiłowywanie” katolików. Pieniądze mają zostać zabrane Kościołowi i przekazane na pseudokulturę, w której pracują lewacy i zwolennicy PO – mówił dr Piotr Gawryszczak.

Koalicji Obywatelskiej przeszkadza także religia w szkole. Chce, by zajęcia z tego przedmiotu odbywały się jedynie na pierwszej lub ostatniej godzinie lekcyjnej, a ocena z religii miałaby zostać wykreślona ze świadectw szkolnych. O szkodliwości takiego działania przekonuje ks. dr Krystian Wilczyński. Dyrektor Wydziału Katechetycznego Archidiecezji Gdańskiej podkreśla przy tym, że lekcja religii w szkole jest potrzebna w kształtowaniu postaw i wartości uczniów oraz w rozwoju ich duchowości.

Jeśli nie byłoby oceny z religii, to bez wymagań obniżalibyśmy swoje działania i ich poziom. Ocena jest motywacją do szukania jak najlepszej wersji siebie samego. Dlatego, gdyby oceny zabrakło, spadłoby morale – zaznaczył ks. dr Krystian Wilczyński.

Wybory parlamentarne odbędą się 15 października. Tego dnia wybierzemy 460 posłów i 100 senatorów.

RIRM

drukuj