PAP/EPA

Finlandia: Alexander Stubb zaprzysiężony na prezydenta

Polityka zagraniczna Finlandii to realizm oparty na demokracji, prawach człowieka i sojuszach międzynarodowych – oświadczył Alexander Stubb, który po wygranych lutowych wyborach w piątek oficjalnie objął urząd jako 13. prezydent w historii kraju. Na stanowisku zastąpił Sauliego Niinisto, który był głową państwa przez 12 lat.

„Wszystko się zmienia, ale pewne rzeczy pozostają stałe” – rozpoczął Sauli Niinisto swoje ostatnie przemówienie w roli prezydenta podczas ceremonii przekazania władzy w parlamencie.

„W umysłach ludzi wyraźnie obecne są takie słowa jak wojna, pokój i bezpieczeństwo” – podkreślił.

„Codziennie śledzimy z uwagą to, co mówią prezydenci Biden, Putin oraz Xi oraz jak były prezydent USA Trump dąży do odzyskania władzy. Ich działania mają ogromny wpływ na myśli i egzystencję nas, wszystkich ośmiu miliardów ludzi” – przemawiał Sauli Niinisto, który urząd objął 1 marca w 2012 r., zwracając uwagę, że „postanowienia najważniejszych decydentów zależą też od emocji, uczuć i w tym sensie dyplomacja jest odrębną dziedziną sportu”.

„Nie przekazuję władzy, w czasie gdy można patrzeć w świetlaną przyszłość, a raczej (gdy patrzy się w nią) coraz częściej z nadzieją, aby nie było gorzej” – podkreślił Sauli Niinisto, przypominając też o zmianach klimatycznych, postępującej automatyzacji i robotyce.

„Dziękuję, że mogę służyć ojczyźnie w tak trudnych czasach” – rozpoczął swoje pierwsze przemówienie jako prezydent Alexander Stubb, liberalny konserwatysta, premier Finlandii w latach 2014-2015 i były szef fińskiej dyplomacji (2008-2011).

„Cała globalna polityka weszła w przejściową fazę” – mówił, przypominając o historycznych przełomach lat 1918, 1945 oraz 1989. Obecna polityka zagraniczna Finlandii to – jak dodał – „realizm oparty na wartościach (demokracji, praworządności oraz praw człowieka) oraz sojuszach międzynarodowych”.

„Taka polityka zagraniczna lubi wstrzemięźliwość” – kontynuował, ale „trzeba być gotowym na szybką reakcję na zmieniające się okoliczności, tak jak w przypadku decyzji o wejściu do NATO”.

„Wierzymy w pracę zespołową i dotrzymywanie międzynarodowych zobowiązań” – podkreślił.

Fińskie władze z prezydentem Saulim Niinisto na czele podjęły decyzję o akcesji do NATO jako odpowiedź na pełnoskalową inwazję Rosji na Ukrainę 24 lutego 2022 r. De facto już wtedy nastąpiło odejście od wieloletniej fińskiej polityki balansowania między USA a Rosją i militarnej neutralności – ocenili komentatorzy telewizji Yle.

„Głównym zadaniem prezydenta jest utrzymanie pokoju” – mówił z kolei przewodniczący parlamentu Jussi Halla-aho, zwracając uwagę, że ostatnia kampania prezydencka zdominowana była przez „wojnę, konflikty, (kwestie) NATO i obronności”.

Zwracając się do nowego szefa państwa, Jussi Halla-aho przypomniał słowa Alexandra Stubba, że dzięki lekturze dzieł Machiavelliego i nauczył się, dlaczego władza nie może pozostawać w rękach jednego człowieka. To przykład dobrej tradycji, bo słynny traktat Machiavellego „Książę” był stale otwarty na biurku poprzednich prezydentów Finlandii: Juho Paasikiviego (1946–1956) oraz Urho Kekkonena (1956–1982) – dodał przewodniczący parlamentu.

Alexander Stubb, kandydat rządzącej Koalicji Narodowej (KOK), wygrał przeprowadzone na przełomie stycznia i lutego wybory. W II turze zdobył 51,62 proc. głosów, pokonując Pekkę Haavisto, polityka „Zielonych” i byłego szefa MSZ. Alexander Stubb ma tytuł doktora filozofii, a w ostatnich latach pełnił funkcję profesora i dyrektora Europejskiego Instytutu Uniwersyteckiego we Florencji (EUI).

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl