fot. PAP/EPA

Minister obrony Izraela: Rozszerzymy operacje wojskowe w Rafah

Izrael rozszerzy operacje wojskowe w leżącym na południu Strefy Gazy mieście Rafah – zapowiedział minister obrony, Joaw Galant, podczas spotkania z doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego USA, Jakiem Sullivanem.

Rozszerzenie operacji lądowej ma na celu zniszczenie Hamasu i uwolnienie zakładników porwanych z Izraela do Strefy Gazy w październiku ubiegłego roku – przekazało biuro Galanta w komunikacie cytowanym przez Reutersa. USA sprzeciwiały się przeprowadzeniu szerokiej ofensywy lądowej w mieście, które stało się schronieniem dla ponad miliona uchodźców z północy Strefy.

W spotkaniu uczestniczyli kluczowi izraelscy dowódcy, a także ambasador Izraela w USA Michael Herzog – podał portal I-24. Galant przedstawił Sullivanowi podjęte przez Izrael kroki mające ułatwić ewakuację ludności cywilnej z Rafah i zapewnienie jej pomocy humanitarnej.

Omawiano również napięcia na północnej granicy Izraela z Libanem. Galant ostrzegł, że agresywne działania Hezbollahu – wspieranej i finansowanej przez Iran libańskiej milicji szyickiej, która prowadzi ostrzał północnego Izraela – mogą doprowadzić do znacznej eskalacji w regionie. Galant wyraził wdzięczność za osobiste zaangażowanie Sullivana na rzecz bezpieczeństwa Izraela i za niezachwiane wsparcie Stanów Zjednoczonych w walce z zagrożeniami.

W niedzielę – jak poinformował portal Times of Israel – Sullivan rozmawiał z premierem Izraela, Benjaminem Netanjahu, o ewentualnej normalizacji stosunków z Arabią Saudyjską (warunkiem miałaby być zgoda Izraela na powstanie w przyszłości państwa palestyńskiego) oraz o „kompleksowej wizji administracji (prezydenta USA Joe) Bidena dla zintegrowanego regionu Bliskiego Wschodu”.

Izrael uważa Rafah, położone na granicy Strefy Gazy z Egiptem, za ostatnią twierdzę islamistów z Hamasu. Podejrzewa też, że w zbudowanych pod miastem kryjówkach i korytarzach mogą być przetrzymywani zakładnicy.

Po tygodniach publicznych sporów z Waszyngtonem w sprawie planowanej ofensywy w Rafah Izrael nakazał przed dwoma tygodniami ewakuację palestyńskich cywilów ze wschodniej części miasta – przypomniał Reuters. Dotychczas wedle szacunków ONZ opuściło je ponad 800 tys. osób.

Izrael twierdzi, że jego siły w Rafah odkryły dziesiątki tuneli prowadzących na należący do Egiptu półwysep Synaj. Władze izraelskie od dawna twierdziły, że przez granicę egipską do Strefy Gazy napływa uzbrojenie dla Hamasu i innych palestyńskich ugrupowań terrorystycznych. Egipski państwowy serwis informacyjny odrzucił sugestie dotyczące przemytu do Gazy jako „kłamstwa” – zauważył Reuters.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl