fot. PAP/Albert Zawada

We włoskim Cassino oddano hołd gen. W. Andersowi

W mieście Cassino we Włoszech oddano hołd generałowi Władysławowi Andersowi. Uroczystość była częścią obchodów z okazji 80. rocznicy zdobycia Monte Cassino.

Przed południem na placu imienia gen. Władysława Andersa odbyła się ceremonia złożenia kwiatów przed popiersiem ku czci polskiego bohatera.

W uroczystości uczestniczyli m.in. szef UdSKiOR, Lech Parell. Głos zabrała także córka gen. Andersa, ambasador Polski we Włoszech, Anna Maria Anders. W swoim wystąpieniu wskazała, że jej ojciec budzi w niej ogromny podziw, szacunek i fascynację.

Za każdym razem, kiedy uczestniczę w uroczystościach upamiętniających mojego ojca, uświadamiam sobie nadzwyczajność jego osoby. Z jednej strony jego miłość do Ojczyzny, geniusz militarny, któremu Włochy i Europa zawdzięczają bardzo wiele. Z drugiej strony jego wyjątkowa wrażliwość na los drugiego człowieka bez względu na jego pochodzenie, przynależność czy wyznanie – mówiła Anna Maria Anders.

Generał Władysław Anders wyprowadził z sowieckich łagrów około 120 tys. Polaków, a ponad 70 tys. z nich stało się później żołnierzami 2. Korpusu Polskiego.

Generał zmarł w 1970 r. w Londynie. Zgodnie z życzeniem spoczął na Polskim Wojennym Cmentarzu na Monte Cassino.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl