fot. PAP/Mateusz Marek

Dr R. Leśkiewicz z IPN: Wszyscy, którzy poświęcają się ratowaniu pamiątek polskiej kultury na Kresach, zasługują na uznanie

Na Kresach pozostały relikwie dawnej Rzeczypospolitej, źródło naszej tożsamości, naszej tradycji, naszej kultury. Dlatego też wszyscy ci, którzy poświęcają się ratowaniu pamiątek polskiej kultury, przywracaniu i utrwalaniu pamięci o historii utraconych przez Polskę ziem, zasługują na szczególne uznanie, na szacunek i na naszą wdzięczność. Stąd nagroda „Semper Fidelis” – mówił dr Rafał Leśkiewicz, rzecznik prasowy Instytutu Pamięci Narodowej, odnosząc się w środowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja do przyznawanej przez IPN nagrody „Semper Fidelis”.

Jedną z wielu inicjatyw Instytutu Pamięci Narodowej jest nagroda „Semper Fidelis” stanowiąca uhonorowanie osób zaangażowanych w pielęgnowanie pamięci o Kresach Wschodnich. W tym roku nagroda ta będzie przyznana po raz piąty.

– Jest to honorowe wyróżnienie (…). Od pięciu lat otrzymują je osoby, instytucje, a także organizacje społeczne, które wykazują się szczególną aktywnością w zakresie upamiętniania dziedzictwa polskich Kresów Wschodnich na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, ale także poza jej granicami, (na ziemiach – radiomaryja.pl) które wchodziły kiedyś w skład II Rzeczypospolitej – tłumaczył dr Rafał Leśkiewicz.

Wskazał, że nagrodę otrzymują instytucje, organizacje i osoby, których działalność publiczna jest zbieżna z ustawowymi celami IPN.

– To są kustosze pamięci narodowej Kresów Wschodnich. Nagroda „Semper Fidelis” ma na celu uhonorowanie, ale też podziękowanie tym osobom czy organizacjom za ich wysiłek, za ich trud, który podejmują zupełnie bezinteresownie – podkreślił rzecznik prasowy IPN.

Dodał, że nagroda ma także charakter edukacyjny, bo przypomina o tym, co Polska utraciła wskutek porozumień pojałtańskich na rzecz Związku Sowieckiego.

– Na Kresach pozostały relikwie dawnej Rzeczypospolitej, źródło naszej tożsamości, naszej tradycji, naszej kultury. Dlatego też wszyscy ci, którzy poświęcają się ratowaniu pamiątek polskiej kultury, przywracaniu i utrwalaniu pamięci o historii utraconych przez Polskę ziem, zasługują na szczególne uznanie, na szacunek i na naszą wdzięczność. Stąd nagroda „Semper Fidelis” – mówił gość „Aktualności dnia”.

Kandydatów do nagrody można zgłaszać do 16 sierpnia za pomocą formularza dostępnego [tutaj].

– Szczerze zachęcam wszystkich do tego, by zgłaszać kandydatury do nagrody „Semper Fidelis” – oznajmił rozmówca Radia Maryja.

Wśród laureatów z ubiegłego roku – zdaniem rzecznika IPN – na szczególną uwagę zasługuje Stowarzyszenie Rodzina Ponarska. Organizacja zajmuje się upamiętnianiem polskich obywateli zamordowanych przez okupantów niemieckich i ich litewskich kolaborantów w latach 1941-1944 w podwileńskich Ponarach. Wśród ofiar czystek byli polscy obywatele narodowości polskiej, ale także żydowskiej, romskiej, karaimskiej i tatarskiej.

– Udało się dzięki tej organizacji ustalić kilkaset nazwisk tych ofiar. Stowarzyszenie funduje pomniki, tablice memoratywne w Polsce i na Litwie, zajmuje się działalnością edukacyjną, popularyzatorską – wskazał dr Rafał Leśkiewicz.

Innym laureatem z poprzednich lat zasługującym na uwagę jest ks. Roman Twaróg, posługujący przez długi czas na Podolu. Kapłan prowadził szereg działań edukacyjnych i misyjnych.

– Przywrócił świetność kamienieckiej katedrze, przywrócił także świetność kościołom w Żwańcu, Zińkowcach czy Okopach Świętej Trójcy. Realizował – oprócz posługi duszpasterskiej – także działania o charakterze memoratywnym i przywracającym pamięć o polskim dziedzictwie kulturowym – zaznaczył gość „Aktualności dnia”.

Całość rozmowy z dr. Rafałem Leśkiewiczem jest dostępna [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl