Prezes IPN: Do Lecha Wałęsy podchodzimy tak, jak do każdego innego obywatela Polski

Lech Wałęsa jest jednym z obywateli Polski. Istotą wielkiego ruchu „Solidarności” było to, że każda osoba jest równa wobec prawa, że nie ma równych i równiejszych – powiedział PAP w środę prezes IPN Jarosław Szarek.

W środę IPN opublikował opinię Instytutu Ekspertyz Sądowych im. Sehna w Krakowie, wydaną w śledztwie w sprawie podrobienia dokumentów operacyjnych Służby Bezpieczeństwa na szkodę Lecha Wałęsy.

Publikację opinii Instytutu im. Sehna IPN zapowiedział po wtorkowej decyzji Sądu Rejonowego w Gdańsku, który po rozpatrzeniu zażalenia pełnomocnika Wałęsy na decyzję białostockiego IPN o umorzeniu śledztwa ws. podrobienia przez SB akt TW „Bolek”, zlecił dalsze śledztwo w tej sprawie oraz przygotowanie nowej opinii grafologów.

IPN podkreślił we wtorkowym komunikacie, że sąd nie zakwestionował ustaleń IPN o autentyczności dokumentów z teczki „Bolka”. Dodatkowa opinia grafologów wymagana jest ze względu na „znaczenie tej sprawy dla Lecha Wałęsy i historii Polski” – podał Instytut Pamięci Narodowej.

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek proszony w środę przez PAP o komentarz ws. publikacji opinii podkreślił, że do b. prezydenta RP Lecha Wałęsy IPN podchodzi tak, jak do każdego innego obywatela.

„Lech Wałęsa jest jednym z obywateli Polski. Istotą wielkiego ruchu >>Solidarności<< było to, że każda osoba jest równa wobec prawa, że nie ma równych i równiejszych” – zaznaczył.

Jak dodał, „Instytut Pamięci Narodowej nigdy nie zrobił nic, co byłoby złamaniem prawa. My działamy w systemie określonego prawa i tylko takie jest nasze działanie. Jeżeli musimy podjąć jakieś decyzje, to jest to związane z obowiązującym w Polsce prawem. Tak również podchodzimy do Lecha Wałęsy”.

Podkreślił też, że o ewentualnych kolejnych działaniach w tej sprawie będzie decydował i informował pion prokuratorski IPN.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl