fot. FB/@AKSiMTorun

Dr D. Żuchowska o egzaminach pielęgniarskich: Osoba, która uzyskuje na AKSiM tytuł licencjata, jest już dobrze przygotowana do wejścia na rynek pracy

Za nami zakończenie pierwszej edycji studiów licencjackich na kierunku pielęgniarstwo i rozpoczął się bardzo ważny czas egzaminów dyplomowych –mówiła dr Dorota Żuchowska, profesor oraz dziekan Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, we wtorkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja. Wskazała, że studentki, które kończą teraz licencjat, musiały wiele przejść przez te trzy lata, ponieważ program pielęgniarstwa jest wymagający. To są nie tylko wykłady, nie tylko ćwiczenia, ale także zajęcia praktyczne w szpitalach, domach pomocy społecznej, w hospicjach (…), a osoba, która uzyskuje tytuł licencjata, jest już dobrze przygotowana do wejścia na rynek pracy.

Powoli dobiega końca rok akademicki w Akademii Kultury Społecznej i Medialnej. To czas podsumowań minionego roku, ale także czas wzmożonej pracy i egzaminów. We wtorek zakończył się egzamin praktyczny na kierunku pielęgniarskim.

Za nami zakończenie pierwszej edycji studiów licencjackich na kierunku pielęgniarstwo i rozpoczął się bardzo ważny czas egzaminów dyplomowych, a na tym kierunku jest to wielostopniowa procedura. Najpierw studenci piszą egzamin teoretyczny, który obejmuje bazę pytań z zakresu filozofii, etyki zawodu pielęgniarki, prawa medycznego i podstawowej opieki pielęgniarskiej oraz pytania z zakresu opieki specjalistycznej. To nasze studentki mają już za sobą i dzięki temu dzisiaj mogły przystąpić już do pierwszych egzaminów praktycznych, które odbywają się na różnych oddziałach Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Ludwika Rydygiera w Toruniu. Na oddziale Klinicznym Nefrologii, Diabetologii i Chorób Wewnętrznych sprawdzaliśmy wiedzę z zakresu pielęgniarstwa internistycznego. Natomiast na Katedrze i Klinice Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologii i Onkologicznej przypatrywaliśmy się umiejętnościom z zakresu pielęgniarstwa chirurgicznego, a w środę oddział pediatryczny – wyjaśniła dr Dorota Żuchowska.  

Jednak na tym nie koniec egzaminów dla pielęgniarek.

Studentki przygotowywały prace dyplomowe pod kierunkiem osób, które są z wykształcenia pielęgniarkami, ponieważ promotorami mogły być osoby, które mają wykształcenie kierunkowe (…) Powstały bardzo ciekawe prace – akcentowała dziekan toruńskiej uczelni.

Gość Radia Maryja zaznaczyła, że kierunek pielęgniarski jest bardzo ważny.

Kierunki związane z naukami o zdrowiu – i w przyszłości także naukami medycznymi – mają szczególne znaczenie także w misji uczelni. Chodzi o to, aby służyć człowiekowi, więc także towarzyszyć mu w procesie opieki, pielęgnacji od poczęcia do naturalnej śmierci. Nasze studentki, które kończą teraz licencjat, musiały wiele przejść przez te trzy lata, ponieważ program pielęgniarstwa jest wymagający. To są nie tylko wykłady, nie tylko ćwiczenia, ale także zajęcia praktyczne w szpitalach, domach pomocy społecznej, w hospicjach, więc można powiedzieć, że osoba, która uzyskuje tytuł licencjata, ona jest już dobrze przygotowana do wejścia na rynek pracy, a wiemy, że te braki są już bardzo duże, jeżeli chodzi o pielęgniarki. Deficyt jest szczególnie widoczny w województwie kujawsko-pomorskim. Wiemy, że naszym studentom bardzo zależało, aby jeszcze w czerwcu ukończyć proces zaliczeniowy, bo już czekają na nich miejsca pracy – podkreśliła profesor AKSiM.

Prężnie na toruńskiej uczelni rozwija się kierunek Master of Business Administration.

Są to studia podyplomowe dla menedżerów, czyli dla osób, które pełnią funkcje kierownicze czy to w administracji publicznej, czy prowadzą swoje firmy lub pracują w firmach prywatnych, korporacjach i chcą podnieść swoje kompetencje związane nie tylko z zarządzaniem, bo oczywiście część przedmiotów tego dotyczy, ale też kompetencji związanych ze współpracą w zespole, komunikacją, z umiejętnością występowania na forum publicznym. Mogą też czerpać z doświadczeń nie tylko polskich, ale i międzynarodowych. Bardzo ważnym momentem jest egzamin dyplomowy, dlatego że robimy go innowacyjnie, bo nie są to pojedyncze egzaminy, tylko są to prezentacje grupowe oparte o studium przypadku przygotowanego przez naszego trenera ze Stanów Zjednoczonych, z firmy, która z nami współpracuje i jest liderem światowego przywództwa i zarządzania na tzw. top liście najlepszych firm na świecie – wskazała dr Dorota Żuchowska.

Całą rozmowę z dr Dorotą Żuchowska można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl