W WSKSiM trwa XVII Forum Polonijne

Spotkanie Polaków z całego świata przebiega pod hasłem „Polonia wierna polskiej tradycji”. Dzisiejszy dzień rozpoczęła Eucharystia, której przewodniczył ks. abp Andrzej Dzięga. Metropolita szczecińsko – kamieński w homilii podkreślał, że każda pomoc niesiona innemu, nie może odbywać się bez Jezusa.

Przyjąć Chrystusa to przyjąć miłość, a przyjąć miłość to zacząć się czymś dzielić – akcentował ks. abp.

– Przyjąć miłość to być do dyspozycji kogoś. To kosztuje. Przyjąć miłość to nie jest coś, co sobie wieszam, wkładam do kieszeni. Przyjąć miłość to znaczy rozdawać. Dopiero później człowiek, który w imię miłości zaczyna rozdawać, zdziwiony zdaje sobie sprawę, że nie ubywa mu zasobów, ale one się nawet pomnażają. To tajemnica Zmartwychwstałego. Aby dojść do tej radości, pomnażania się dobra w sercu i życiu, należy przyjąć Jezusa Chrystusa – powiedział ks. abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko – kamieński.   

Metropolita szczecińsko – kamieński zwrócił uwagę na wymiar wspólnoty ludzkiej. Słowo „my ludzie” – jak tłumaczył – doświadczane jest i przeżywane w rodzinie; to jest coś oczywistego: małżeństwo, rodzice, dzieci. Tymczasem to „my rodzinne” jest dziś po raz kolejny zaatakowane. Ks. abp zauważył, że kształtuje się ono w rodzinie, ale to jest za mało bo wszyscy ludzie są dziećmi Boga.

– Zanim poczujemy się jednością w skali światowej, musimy nauczyć się jedności ponaddomowej, ponadrodzinnej. Bóg dał pojęcie rozumienia narodu, jego doświadczenie. Przypomnijmy sobie co Bóg mówił do Abrahama: „Uczynię z Ciebie wielki naród. Potomstwo Twoje będzie jak gwiazdy na niebie, jak ziarnka piasku na wybrzeżu morza”. Bóg w swoje Boskie plany dla ludzkiej kultury, gospodarki, polityki światowej i spraw społecznych, postanowił utworzyć naród – dodał ks. abp Andrzej Dzięga.  

Uczestnicy Forum złożą hołd bł. Janowi Pawłowi II przy pomniku obok gmachu WSKSiM. Podczas dzisiejszego panelu zgromadzeni będą debatowali nad polityką  MSZ wobec Polonii.

– Omawiany będzie problem odbierania państwowych polskich pieniędzy, pieniędzy polskich podatników, które miały być przeznaczone na działalność polonijną. Senatowi została odebrana część kompetencji w tej sprawie, a osobiście będzie się tym zajmował szef MSZ Radosław Sikorski. Myślę, że padną próby odpowiedzi na pytanie, co to za firmy wydmuszki, które dostały te pieniądze, należące się zasłużonym firmom dla działalności polonijnym – powiedział Filip Frąckowiak, dyrektor Izby Pamięci Pułkownika Kuklińskiego.      

Do Torunia przyjechała Polonia z 13 krajów świata m.in. z Austrii Australii, Niemiec, Paragwaju, Stanów Zjednoczonych, Litwy, Białorusi, Francji, Szwajcarii, Ukrainy, Hiszpanii czy Kanady. Oprócz Polonii na spotkanie przybyli parlamentarzyści i przedstawiciele środowisk naukowych.

XVII Forum Polonijne zakończy się jutro po południu.

 

Wypowiedź ks. abp Andrzeja Dzięgi, metropolity szczecińsko-kamieńskiego.


Pobierz Pobierz

 

Wypowiedź Filipa Frąckowiaka – dyr. izby pamięci pułkownika Kuklińskiego.


Pobierz Pobierz

RIRM 

drukuj