Zmiany dot. obowiązku szkolnego sześciolatków

Premier Donald Tusk częściowo wycofał się z rządowego pomysłu dotyczącego obowiązku szkolnego sześciolatków. W 2014 roku do szkoły pójdzie część sześciolatków.

„Będziemy proponowali, by w 2014 roku do szkoły obowiązkowo poszły sześciolatki, urodzone między styczniem, a lipcem 2008 r., a połówka młodszych sześciolatków będzie mogła w 2015 r.” – zapowiedział premier na konferencji prasowej.

To jest kolejny wyłom w murze; widać, że premier boi się opinii społecznej, która nie wyraża zgody na reformę obniżającą wiek szkolny – mówi Karolina Elbanowska ze Stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców.

– Rodzice nie zgadzają się na to, żeby ich dzieci zapychały dziurę w ZUS-ie. Do tego sprawdza się cel reformy obniżającej rok szkolny. Nasze dzieci maja szybciej skończyć szkołę i iść do pracy żeby ratować tonący budżet. Ta reforma tak czy inaczej nie wejdzie w życie. To co proponuje premier to wyłom w murze. W tej chwili mamy już ponad 260 tys. podpisów pod wnioskiem o referendum. Codziennie lawinowo wpływają kolejne podpisy. My się nie zgadzamy na te reforma, ani w 2014, ani w 2015, ani w żadnym kolejnym roku. To nie jest reforma robiona dla dobra dzieci – powiedziała Karolina Elbanowska.   

Reforma – jak dodała – nie została odpowiednio przygotowana; szkoły są likwidowane, standardy obniżane, a podstawa programowa jest niedostosowana do tak małego dziecka.

To nie jedyna nierealna propozycja premiera. Zapowiedział on wczoraj także, że w najmłodszych klasach 1-3 będzie nie więcej niż 25 uczniów. Limit ten ma być wprowadzany stopniowo – we wrześniu 2014 r. ma objąć klasy pierwsze.

Choć propozycja ta pięknie brzmi, to w praktyce sprowadza się ona do tego, że dzieci będą chodziły do szkoły na trzy zmiany – zwraca uwagę Karolina Elbanowska.

– W ostatnich latach zlikwidowano w Polsce ponad 5 tys. szkół. Już dzisiaj dzieci uczą się na dwie zmiany. Przychodzą do szkoły na godz. 13:00 i są tam do 18:00, również sześciolatki. Dlatego tego typu wymóg jest oderwany od rzeczywistości. W ostatnich latach zbyt wiele się wydarzyło, były zbyt wielkie cięcia kosztów na edukację. Dziś taki pomysł wydaje się bardzo dobry tylko dlaczego premier nie mówi o tym, że sześciolatek nie może chodzić na druga zmianę, bo w tym czasie jego umysł jest mniej chłonny i nie jest w stanie się skupić – dodała Karolina Elbanowska. 

Przypomnijmy, że podpisy pod wnioskiem o ogólnopolskie referendum edukacyjne, mające zapobiec obowiązkowemu posyłaniu sześciolatków do szkół będą zbierane do 1 czerwca.

 

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl