PAP/Tytus Żmijewski

Dr A. Michalski: Geotermia w Toruniu jest jedną z najnowocześniejszych w Polsce, żeby nie powiedzieć, że w Europie, a może i na świecie

Geotermia w Toruniu jest jedną z najnowocześniejszych w Polsce, żeby nie powiedzieć, że w Europie, a może i na świecie. Jest innowacyjna, czyściutka. To odnawialne źródło energii, którego inni mogą zazdrościć powiedział dr Artur Michalski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, podczas konferencji „Geotermia dla rozwoju polskich miast i społeczności”, która miała miejsce w Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Geotermia to najlepsze odnawialne źródło energii. Wielkim orędownikiem przedsięwzięć geotermalnych był śp. prof. Jan Szyszko – mówił wiceprezes NFOŚiGW.

Dzięki panu prof. Janowi Szyszko pewien rozwój w kierunku geotermii nastąpił. (…) Staramy się robić, co możemy, by tę jego myśl kontynuować. Wielkie wsparcie mamy w żonie śp. Profesora, pani Krystynie Szyszko –  powiedział dr Artur Michalski.

Mamy ogromny potencjał geotermalny w Polsce. Przykładem jest Toruń.

Geotermia w Toruniu jest jedną z najnowocześniejszych w Polsce, żeby nie powiedzieć, że w Europie, a może i na świecie. Jest innowacyjna, czyściutka. To odnawialne źródło energii, którego inni mogą zazdrościć – podkreślił prelegent.

Samorządy dostają środki na odwiert badawczy. W 100 proc. finansuje go Ministerstwo Klimatu i Środowiska przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Są to środki krajowe i  znaczone, które nie mogą być wykorzystane na inny cel. (…) Po odwiercie badawczym można taki odwiert przeznaczyć na odwiert eksploatacyjny – mówił wiceprezes NFOŚiGW.

Zalet wykorzystania energii geotermalnej jest kilka.

Na przykład zeroemisyjna energia cieplna, stabilność cenowa cen energii czy brak wpływu na otoczenie – zaznaczył prelegent.

Ważna jest akceptacja społeczna.

Miasta uzdrowiskowe, samorządy chwalą się tym, że mają geotermię. To jest coś najlepszego, co może być. To najbardziej nowoczesne, innowacyjne i ekologiczne źródło – zwrócił uwagę dr Artur Michalski.

Geotermia to również walory rekreacyjne i lecznicze. Geotermii dedykowane są dwa programy.

Polska Geotermia Plus to program dedykowany dla przedsiębiorców krajowych. Dofinansowanie jest w formie dotacji do 50 proc. na rozwój wszelkich inwestycji związanych z geotermią.  Drugi program to OZE dla Ciepłownictwa. Jest on w trakcie opiniowania i zatwierdzania przez Europejski Bank Inwestycyjny – zauważył wiceprezes NFOŚiGW.

 

radiomaryja.pl

 

 

 

 

 

 

 

drukuj