fot. Marek Borawski/Nasz Dziennik

ABW: w 2018 r. 375 postępowań i 418 osób z zarzutami w śledztwach Agencji

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego prowadziła w 2018 roku 375 postępowań, a 418 osób usłyszało zarzuty w sprawach przez nią prowadzonych – dowiedziała się w środę PAP. W ubiegłym roku agenci zatrzymali 189 osób i a dodatkowo 39 zatrzymały inne służby.

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn powiedział PAP, że w 2018 roku ABW wszczęła 159 nowych śledztw, a zakończyła 161 śledztw prowadzonych wcześniej.

146 postępowań dotyczyło bezprawnych uszczupleń podatkowych należnych Skarbowi Państwa.

„Funkcjonariusze zatrzymali 189 osób, inne służby – policja oraz Krajowa Administracja Skarbowa – zatrzymały kolejne 39 osób do śledztw prowadzonych przez ABW” – powiedział PAP Stanisław Żaryn.

Rzecznik podał, że na poczet przyszłych kar w śledztwach prowadzonych przez ABW zabezpieczono w 2018 roku 26 mln zł w postaci gotówki, samochodów, hipotek czy nieruchomości, 145 tys. euro oraz 48 tys. dolarów amerykańskich.

Według ubiegłorocznych statystyk w sprawach prowadzonych przez ABW szacunkowe straty poniesione przez Skarb Państwa szacowane są na 8 mld zł oraz 49 mln euro.

Zdaniem Żaryna dane pokazują, że przestępczość gospodarcza pozostaje ogromnym obciążeniem dla Skarbu Państwa.

„Wciąż są ludzie, którzy dla szybkiego zysku łamią prawo. ABW z pełną powagą podchodzi do śledztw przeciwko przestępczości gospodarczej” – zapewnił.

„Skala przestępczych działań wciąż jest duża, choć w ostatnich latach udało się znacząco zdynamizować walkę o interesy ekonomiczne Polski. Mamy świadomość, że determinacja w walce z przestępczością gospodarczą jest działaniem na rzecz wzmacniania naszego państwa i jego możliwości inwestycyjnych” – powiedział PAP Żaryn.

„Dlatego służby specjalne podległe ministrowi koordynatorowi będą z całą mocą ścigać przestępców szukających szybkich zysków kosztem majątku narodowego” – zapowiedział.

PAP/RIRM

drukuj