fot. PAP/EPA

75 lat temu powstał Sojusz Północnoatlantycki (NATO). W Brukseli odbyły się uroczystości rocznicowe

NATO kończy 75 lat. Traktat waszyngtoński został przewieziony do Brukseli, gdzie spotkali się ministrowie spraw zagranicznych Sojuszu Północnoatlantyckiego. Z kolei prezydent Andrzej Duda w liście do przywódców NATO wzywa do zwiększenia wydatków na obronność.

4 kwietnia 1949 roku, Waszyngton. Ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych, Harry Truman, mówi, że podpisywany właśnie Traktat Północnoatlantycki to prosty dokument, ale zobowiązujący sygnatariuszy, że będą utrzymać przyjazne stosunki i pokój.

– Wspólnie będziemy konsultować się w każdym przypadku, gdy zagrożone jest terytorium lub niezależność któregokolwiek z nich i przyjdziemy z pomocą każdemu z nich, który może zostać zaatakowany – zapewniał wówczas Harry Truman. 

Traktat podpisało wtedy 12 państw: USA, Kanada, Belgia, Dania, Francja, Islandia, Włochy, Luksemburg, Holandia, Norwegia, Portugalia i Wielka Brytania. Właśnie tak 75 lat temu powstało NATO.

Uroczystości rocznicowe zorganizowano w Brukseli, w kwaterze głównej Sojuszu. W środę dotarł tam oryginał traktatu. Pierwszy raz w historii opuścił USA.

W Brukseli spotkali się ministrowie spraw zagranicznych państw członkowskich. Po dołączeniu w ostatnich latach Finlandii i Szwecji NATO liczy 32 państwa. Gospodarzem uroczystości był sekretarz generalny Sojuszu, Jens Stoltenberg.

– Dziś obchodzimy 75. rocznicę zawarcia najsilniejszego, najtrwalszego i odnoszącego największe sukcesy sojuszu w historii – podkreślił Jens Stoltenberg.

Szef polskiej dyplomacji, Radosław Sikorski, przypomniał, że Polska, która jest w NATO od 25 lat była zdeterminowana, aby jak najszybciej wejść do struktur Sojuszu po upadku Związku Sowieckiego.

– Niestety, Rosja znów jest w natarciu. Ale na szczęście my jesteśmy tam, gdzie nasze miejsce: w towarzystwie demokracji, wśród przyjaciół, w domu. Znów się przeciwstawiamy. Jak skała. Zwyciężmy ponownie – zaznaczył Radosław Sikorski.

O gwarancje bezpieczeństwa w NATO, którymi od ćwierć wieku cieszy się Polska, ubiega się Ukraina. Walczy z imperialistycznymi zapędami putinowskiej Rosji. Minister spraw zagranicznych Ukrainy, Dmytro Kułeba, który gościł na uroczystościach jubileuszowych w Brukseli apelował o militarną pomoc dla Kijowa.

– Namawiałem sojuszników, aby zapewnili Ukrainie nowe, dodatkowe systemy obrony powietrznej – wskazał Dmytro Kułeba.  

Z kolei amerykański sekretarz stanu, Anthony Blinken, zapewnił, że drzwi do sojuszu dla Kijowa są otwarte.

– Ukraina stanie się członkiem NATO. Naszym celem na szczycie w lipcu jest pomoc w zbudowaniu pomostu do tego członkostwa – zadeklarował Anthony Blinken.  

Polska – w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę – zwiększyła wydatki na obronność. Na dziś to ok. 4 proc. PKB. Państwa NATO zobowiązane są do wydatków na poziomie minimum 2 procent. Nie wszystkie się z tego wywiązują. Prezydent Andrzej Duda wysłał w tej sprawie list do przywódców Sojuszu.

– ”Expressis verbis”, na piśmie sformułowana jest ta propozycja wraz z uzasadnieniem, dlaczego dzisiaj wzrost wydatków na obronność i ustanowienie progu 3 proc. PKB w państwach Sojuszu Północnoatlantyckiego jest zasadny – mówił Andrzej Duda. 

Ekspert ds. wojskowości, prof. Krzysztof Kubiak, zwrócił uwagę, że inicjatywa prezydenta wpisuje się w amerykański pomysł na NATO.

– Państwa europejskie ponoszą znacznie większe wydatki na obronę militarną, ale Amerykanie nadal utrzymują obecny poziom przywództwa politycznego – tłumaczył prof. Krzysztof Kubiak.

Tymczasem w Europie – zwłaszcza z Berlina i Paryża – coraz częściej pojawiają się głosy, aby amerykańską rolę na Starym Kontynencie ograniczać.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl