fot. PAP/Leszek Szymański

17 spółek regionalnych rozgłośni Polskiego Radia zostało postawionych w stan likwidacji

Minister kultury, Bartłomiej Sienkiewicz, podjął decyzję o likwidacji 17 spółek regionalnych rozgłośni Polskiego Radia. W mediach społecznościowych napisał, że jest to kontynuacja wcześniejszego procesu.

W środę szef resortu postawił w stan likwidacji spółki TVP, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej. Oświadczył, że to efekt decyzji prezydenta o wstrzymaniu finansowania mediów publicznych.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji oceniła działania ministra Bartłomieja Sienkiewicza jako bezprawne. Członkowie tego gremium spotkali się w piątek z prezydentem Andrzejem Dudą. Podczas rozmów przedstawiona została opinia na temat sytuacji w mediach. Mowa była m.in. o rozwiązaniach, które obowiązywały w ustawie do 2015 r., kiedy to rada powoływała organy zarządcze mediów publicznych.

Członek KRRiT, prof. Hanna Karp, po spotkaniu podkreśliła, że naprawa sytuacji w mediach publicznych jest pilna.

– KRRiT jako regulator wystąpi z inicjatywą, którą przyjmie prezydent. Omówiliśmy wstępne stanowisko na ten temat. Wymaga to czasu, dlatego że sytuacja jest dynamiczna. Chodzi o to, żeby zatamować to, co się dzieje. Eskalacja powoduje, iż dzieją się rzeczy bardzo niedobre. Każdego dnia media publiczne ponoszą straty z różnego tytułu. Dziennikarze zostali bez pracy, zostali wyrzuceni na bruk. Ta sytuacja nie może dłużej trwać. Trzeba temu położyć kres – zaznaczyła prof. Hanna Karp.

W obronie mediów publicznych 11 stycznia o godz. 16.00 odbędzie się „Protest Wolnych Polaków”. Uczestnicy wyrażą sprzeciw wobec dyktatu siły i łamania prawa przez rząd Donalda Tuska i sejmową koalicję.

RIRM

drukuj