Pielgrzym oskarżony

Do Sądu Okręgowego w Częstochowie przesłany został akt oskarżenia przeciwko Andrzejowi K., uczestnikowi XIX Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja na Jasnej Górze z 10 lipca.
Pomimo tego, że to dziennikarze Polsatu prowokowali i zachowali się niestosownie do miejsca prokuratura sprawę wytoczyła Pielgrzymowi.
Będzie on odpowiadał za uderzenie w twarz dziennikarki Polsatu i uszkodzenie kamery. Grozi mu do pięciu lat więzienia.

Prokuratura Rejonowa Częstochowa-Północ przedstawiła 55-letniemu emerytowi z Katowic dwa zarzuty. Pierwszy dotyczy używania przemocy – uderzenia w twarz dziennikarki i wyrwania sprzętu rejestrującego obraz i dźwięk. Drugi z zarzutów dotyczy zniszczenia kamery należącej do Telewizji Polsat, której wartość oszacowano na 27 tys. zł. Postępowanie zostało wszczęte po zawiadomieniu złożonym przez dyrekcję Telewizji Polsat. Prokuratura opiera oskarżenie na art. 43 Prawa Prasowego.

Oskarżony Pielgrzym nie przyznaje się do winy. Wyjaśnił, że nie dokonał żadnej napaści, ani celowego uszkodzenia sprzętu. Odsuwając od siebie kamerę chciał uniemożliwić operatorowi filmowanie jego wizerunku. Zdziwiony decyzją prokuratury jest pełnomocnik uczestnika pielgrzymki mecenas senator Lucjan Cichoń. Jak powiedział działania takie są krzywdzące.

 

Działania prokuratury są niesprawiedliwe tym bardziej, że – jak mówi świadek zdarzenia mec. Anna Różańska – to dziennikarze Polsatu prowokowali uczestników spotkania i zachowywali się niestosownie do miejsca.

 

Z kolei Pielgrzym Jan Maziarz powiedział, że ekipa Polsatu bardzo głośno zachowywała się podczas Mszy św. Wiele osób prosiło dziennikarzy o godne zachowanie. To jednak nie pomagało.

 

Działania prokuratury wpisują się w kłamliwą i oszczerczą rządowo-medialną nagonkę przeciwko Radiu Maryja. Przypomnijmy stanowisko Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wyrażające oburzenie zachowaniem pielgrzymów i opinię jaką przyjęła sejmowa komisja kultury i środków przekazu. Wezwano w niej KRRiT a także MSWiA do „egzekwowania od organizatorów wszelkich publicznych zgromadzeń gwarancji zapewniania dziennikarzom swobody wykonywania zawodu”
https://www.radiomaryja.pl/artykuly.php?id=113098

Wątpliwości wobec działań podejmowanych przeciwko Radiu Maryja wyraziło m.in. Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy.

Jak powiedział Robert Wit Wyrostkiewicz – prezes oddziału warszawskiego Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy w specjalnym oświadczeniu jego organizacja wyraziła niepokój w związku z „nasiloną w rozmaitych mediach, nagonkę na tę rozgłośnię, a szczególnie drastyczne, masowe działania wywołane brutalną prowokacją, jakiej dopuścili się dziennikarze stacji Polsat”.

 

Podobnie rzeczywistość medialną oceniają Polacy.

 

Poniżej znajduje się film ukazujący sytuację na placu Jasnogórskim bezpośrednio po zdarzeniu.

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl