fot. pixabay.com

[TYLKO U NAS] J. Podgórski o gospodarczym wpływie rosyjskiego ataku na Ukrainę: W Polsce, jak i w innych krajach, na pewno odczujemy zwyżki cenowe, które będą dotyczyły wielu kategorii i obejmą, chociażby zboża na czele z pszenicą

Analitycy ze wszystkich państw nie mają żadnych złudzeń, że czekają nas niemałe podwyżki cen surowców rolnych. Podwyżki nie będą bez znaczenia w kontekście wskaźników inflacyjnych. Zarówno w Polsce, jak i w innych krajach, na pewno odczujemy zwyżki cenowe, które będą dotyczyły wielu kategorii i obejmą, chociażby zboża na czele z pszenicą oraz roślinami oleistymi (…). Sytuacja jest o tyle skomplikowana, że większość zboża produkowanego na świecie to zboże produkowane na potrzeby przemysłu paszowego. (…) Jeżeli obniżona zostanie podaż konkretnego surowca, to na rynkach europejskich będzie mniej pasz. Jeśli pasz będzie mniej, to będą one droższe. Jeśli będą droższe, to hodowcy zwierząt będą musieli więcej za nie zapłacić, a jeżeli rolnicy będą musieli za nie więcej zapłacić, to finalnie produkty pochodzenia zwierzęcego będą droższe – mówił Jacek Podgórski, dyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej, w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja.

Eksperci zaalarmowali, że czekają nas podwyżki cen żywności w związku z konfliktem rosyjsko-ukraińskim. Analitycy podkreślili, że w efekcie inwazji na naszego wschodniego sąsiada najbardziej podrożeją zboża i rośliny oleiste. Wszystko dlatego, że Rosja i Ukraina są ich znaczącymi eksporterami. Jednocześnie Moskwa jest dużym eksporterem nawozów i gazu.

– Rosja i Ukraina odpowiadają łącznie za nieco ponad 30 proc. światowej produkcji pszenicy. Oba kraje to gigantyczni gracze na światowych rynkach rolnych. Wszystko wskazuje na to, że analitycy ze wszystkich państw nie mają żadnych złudzeń, że czekają nas niemałe podwyżki cen surowców rolnych. Podwyżki nie będą bez znaczenia w kontekście wskaźników inflacyjnych. Zarówno w Polsce, jak i w  innych krajach, na pewno odczujemy zwyżki cenowe, które będą dotyczyły wielu kategorii i obejmą, chociażby zboża na czele z pszenicą oraz roślinami oleistymi – mówił Jacek Podgórski.

Zarówno zboża, jak i rośliny oleiste to surowce paszowe, więc ich podwyżki przełożą się na ceny produktów zwierzęcych.

– Sytuacja jest o tyle skomplikowana, że większość zboża produkowanego na świecie to zboże produkowane na potrzeby przemysłu paszowego. Ludzie zjadają mniej zboża, które jest produkowane na polach świata. Większość zjadają zwierzęta i jeżeli obniżona zostanie podaż konkretnego surowca, to na rynkach europejskich będzie mniej pasz. Jeśli pasz będzie mniej, to będą one droższe. Jeśli będą droższe, to hodowcy zwierząt będą musieli więcej za nie zapłacić, a jeżeli rolnicy będą musieli za nie więcej zapłacić, to finalnie produkty pochodzenia zwierzęcego będą droższe. Na razie trudno jest wskazywać konkretne przedziały procentowe, natomiast podwyżki z całą pewnością się pojawią, tym bardziej że musimy zdać sobie sprawę z tego, iż konflikt rosyjsko-ukraiński będzie miał ogromny wpływ na ceny paliw – podkreślił dyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej.

Zawirowania na rynku zbożowym uderzą w wiele państw świata.

– W Polsce zboża nie zabraknie. Może nie będzie go tak dużo, jak było do tej pory, ale go nie zabraknie. Nasz kraj jest samowystarczalny, jeśli chodzi o produkcję zbożową. W tak komfortowej sytuacji nie są jednak inne kraje świata. Jeżeli Ukraina przestanie wysyłać zboże do państw Afryki Północnej, to państwa wchodzące w ten rejon będą właściwie odcięte od dostaw zboża – zaakcentował.

Agresja Federacji Rosyjskiej na Ukrainę odbije się na cenach żywności.

– Możemy spodziewać się naprawdę znacznych cen podwyżek żywności. Giełdy już dzisiaj reagują bardzo gwałtownie na wojnę, podnosząc ceny. Dziś mamy do czynienia z cenami najwyższymi od niemal dekady. Nic nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie miały one spaść. Przeciętny Kowalski odczuje to w ten sposób, że już niedługo kupi chleb za rekordową cenę podsumował Jacek Podgórski.

Już w 2021 roku żywność znacząco podrożała. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa w 2021 r. indeks cen żywności zwiększył się o ponad 28 proc. w stosunku do poprzedniego roku.

 

radiomaryja.pl/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl