PAP/EPA

Szesnasty dzień wojny: Ukraińcy kontynuują obronę, Rosjanie koncentrują wojska wokół Kijowa i Mariupola; trwają wysiłki humanitarne

Ukraińskie siły kontynuują obronę, a Rosjanie koncentrują wojska wokół Kijowa i Mariupola – podaje sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w piątek, który jest szesnastym dniem ataku Rosji na Ukrainę. Trwają wysiłki na rzecz zorganizowania korytarzy humanitarnych.

W ciągu minionej doby Rosjanie stracili 266 żołnierzy – poinformował w piątek sztab generalny. Dodano, że ukraińskie siły bronią się przed rosyjską agresją; Rosjanie sięgają po agresywną propagandę, a w obwodzie chersońskim wprowadzają reżim policyjny.

W ciągu nocy z czwartku na piątek nie doszło do istotnych zmian w układzie sił w walkach z rosyjskimi wojskami na Ukrainie. Sztab podał, że Ukraińcy odpierają ataki i utrzymują obronę na wszystkich kierunkach.

Po południu sztab generalny poinformował, że wojska rosyjskie koncentrują swoje wysiłki wokół Kijowa i Mariupola w obwodzie donieckim. Jako najważniejsze punkty koncentracji rosyjskich działań wskazano ukraińską stolicę i Mariupol. Rosjanie próbują się również przesuwać w kierunku Krzywego Rogu, Krzemieńczuka, Nikopolu i Zaporoża.

Według sztabu na Wołyniu utrzymuje się zagrożenie obiektach infrastruktury wojskowej i cywilnej ze strony rosyjskich dywersantów.

Zaznaczono również, że siłom ukraińskim udało się wyprzeć wroga z części zajętych miejscowości w obwodzie kijowskim i zadać mu znaczne straty.

Na północy siły rosyjskie trzymają w okrążeniu Sumy i częściowo zablokowały Charków na północnym wschodzie kraju. Trwa przegrupowanie sił.

W piątek wcześnie rano rosyjskie lotnictwo zaatakowało lotniska w Łucku i Iwano-Frankowsku na zachodzie Ukrainy.

Deputowany do ukraińskiej Rady Najwyższej z prezydenckiej frakcji Sługa Narodu Fedir Wenisławski powiedział, że pod Kijowem stacjonują kadyrowcy, którzy tworzą oddziały zaporowe i nie pozwalają na odwrót wojsk rosyjskich.

Ołeh Syniehubow, szef władz obwodu charkowskiego, poinformował, że Rosjanie ostrzelali szpital psychiatryczny niedaleko miasta Izium w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie Ukrainy. Wszystkim udało się uratować. Nie ma rannych.

Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk powiedziała w piątek rano, że ma nadzieję, że dzisiaj uda się przeprowadzić ewakuację z Mariupola w obwodzie donieckim, zapowiadając zorganizowanie 12 tras ewakuacyjnych z miast objętych walkami. Sytuacja w otoczonym przez Rosjan Mariupolu jest fatalna, mieszkańcy nie mają dostępu do wody, nie ma elektryczności i gazu. Siły rosyjskie prowadzą ostrzał, uniemożliwiając ewakuację i próbując zmusić władze miasta do poddania go.

Planowane jest także otwarcie korytarzy ewakuacyjnych m.in. z Wołnowachy (obwód doniecki), z Połohów i Enerhodaru (obwód zaporoski), Iziumu (obwód charkowski), podkijowskich Buczy, Hostomla, Kozarowycz, Makarowa i innych miejscowości.

Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) Filippo Grandi poinformował, że jest już ponad 2,5 mln uchodźców wojennych z Ukrainy. Według danych WHO, od początku rosyjskiej inwazji w atakach na ukraińskie szpitale i inne ośrodki zdrowia zginęło 12 osób, a 34 zostały ranne. Kolejne doniesienia są w trakcie weryfikacji.

Piątek jest szesnastym dniem ataku Rosji na Ukrainę.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl