Stany Zjednoczone wzmocnią ukraińską armię

Izba Reprezentantów Stanów Zjednoczonych uchwaliła ustawę upoważniającą rząd do dostarczania Ukrainie broni i sprzętu wojskowego. Choć nie ma ona mocy prawnej to ma duże znaczenie polityczne.

Ustawa na rzecz Stabilizacji i Demokracji na Ukrainie stanowi, że prezydent USA może zbroić Ukrainę. Ma też zapewnić trwanie sankcji wobec Rosji niezależnie od wyników wyborów prezydenckich w USA. Ustawa wyklucza również uznanie przez administrację Stanów Zjednoczonych aneksji Krymu przez Rosję. Aby ustawa zyskała moc prawną musi być jeszcze uchwalona przez Senat i podpisana przez prezydenta Obamę. To ma jednak znaczenie polityczne.

– W polityce międzynarodowej jest to jasny sygnał dla Rosji, że ta polityka Stanów Zjednoczonych względem konfliktu na Ukrainie będzie podtrzymana i jest pewna wola sił politycznych w USA, żeby podtrzymać ten kurs pomimo tego np. może wybory wygrać Donald Trump – powiedział politolog i historyk Szymon Płoński.

Ustawa ma też z pewnością znaczenie dla wewnętrznej polityki amerykańskiej.

– Jest to decyzja podyktowana bieżącą polityką i wyborami w USA, czyli jest to na użytek wewnętrzny. Prawdopodobnie Barack Obama chce pomóc w wyborach Hillary Clinton, która ostatnio miała sporo problemów m.in. zdrowotnych – poinformował Szymon Płoński.

Obecnie w trzech strefach pilotażowych w Donbasie panuje cisza. Z tych terenów mają być wycofane oddziały i sprzęt wojskowy na mocy porozumienia, które dwa dni temu podpisano w Mińsku.  Każda ze stron konfliktu ma wycofać ludzi i sprzęt na kilometr w głąb od zajmowanych obecnie pozycji. Planowane jest też ustalenie kolejnych stref, by w dłuższej perspektywie siły rządowe i separatyści wycofali się z całej linii walk, której długość wynosi 426 kilometrów. Propozycję porozumienia przywieźli w ubiegłym tygodniu na Ukrainę szefowie dyplomacji Francji i Niemiec. W ich ocenie może ono przyspieszyć realizację politycznej części mińskich porozumień pokojowych. Mówią one m.in. o wyborach samorządowych na opanowanych przez separatystów terytoriach, nadaniu tym obszarom specjalnego statusu i amnestii dla bojowników, którzy nie dopuścili się ciężkich przestępstw.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl