redemptor.pl

Piękna twarz polskiego Kościoła

Kościół jest miejscem, w którym uchodźcy i obywatele Ukrainy znajdują ogromne pokłady dobra. Caritas wysyła kolejne transporty za wschodnią granicę. Parafie i zakony przyjmują potrzebujących pod swój dach, a księża, którzy pracują na Ukrainie, zostali ze swoimi wiernymi, by być blisko nich w najtrudniejszych momentach.

Kościół nie przygląda się bezczynnie krzywdzie dziejącej się za naszą wschodnią granicą, ale pomaga na szeroką skalę zarówno w Polsce, jak i na Ukrainie. Jednym z wariantów wsparcia jest pomoc humanitarna realizowana m.in. przez Caritas. Z diecezji ełckiej wyjechało już ponad 30 transportów – wskazał ks. Dariusz Kruczyński, dyrektor Caritas diecezji ełckiej.

– To jest ponad 450 ton żywności, ubrań, środków czystości, kosmetyków – mówił ks. Dariusz Kruczyński, dyrektor Caritas diecezji ełckiej.

https://twitter.com/DiecezjaKielce/status/1504424297477062657

https://twitter.com/pasjonisci_cp/status/1504935490289643523

Na Ukrainę przekazywane są środki finansowe. Szczególny dar przygotowała diecezja sosnowiecka – podkreślił ks. bp Grzegorz Kaszak.

– Księża diecezji sosnowieckiej przekażą 30 tys. euro dla diecezji charkowsko-zaporoskiej z okazji 30-lecia istnienia naszej diecezji. To jest tam, gdzie toczą się walki. Potrzeby są ogromne. To dar duchowieństwa naszej diecezji dla diecezji, która jest bardzo doświadczana w tych dniach – powiedział ks. bp Grzegorz Kaszak.

W pomoc uchodźcom zaangażowały się także osoby konsekrowane – zwróciła uwagę s. Blanka Szymańska ze Zgromadzenia Sióstr Benedyktynek Misjonarek.

– Już ponad 1000 klasztorów otworzyło swoje domy dla uchodźców. Wiemy, iż ponad 18 tysięcy ludzi znalazło schronienie. W klasztorach i w różnych ośrodkach prowadzonych przez osoby konsekrowane świadczona jest pomoc prawna, psychologiczna, medyczna – oznajmiła s. Blanka Szymańska OSB.

Bardzo ważne i potrzebne jest wsparcie duchowe. Szczególnie dobrze rozumieją to kapłani, którzy zdecydowali się pozostać na Ukrainie.

– Kapłani są potrzebni nie tylko w okresie, kiedy jest pokój i nie ma żadnego niebezpieczeństwa, ale w sposób szczególny w czasie kataklizmu, teraz trwającej wojny, bo życie toczy się dalej, ludzie się rodzą, zawierają związki, potrzebny jest sakrament Eucharystii, pokuty, namaszczenia, a także grzebania zmarłych – podkreślił ks. abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski.

W archidiecezji lwowskiej jest 50 kapłanów z Polski – wskazał ks. abp Mieczysław Mokrzycki.

– Podobnie jest w innych diecezjach. W Charkowie, Zaporożu czy Odessie jest bardzo dużo kapłanów z Polski. Prawie nikt nie wyjechał – zaakcentował metropolita lwowski.

Wdzięczność Ukraińców za każdą pomoc jest ogromna.

– Większość ma łzy w oczach. Mówią, iż oni nigdy się nie spodziewali, że coś takiego będzie ze strony polskiej, iż nikt nie pyta, co, jak mam zrobić, tylko wszyscy pomagają. To pokazuje, że jesteśmy dzisiaj razem – mówił ks. Dariusz Kruczyński.

https://twitter.com/DiecezjaBielsko/status/1504743674856591384

O jedność zaapelował także Ojciec Święty Franciszek, który 25 marca – w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego – dokona Aktu Poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi. Ks. abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, zachęcił wszystkich, by włączyli się w inicjatywę Papieża.

„Zwracam się z apelem do wszystkich księży biskupów, kapłanów, osób życia konsekrowanego i wszystkich wiernych, aby tego dnia we wszystkich katedrach i kościołach w Polsce o godz. 17.00, w jedności z Następcą Świętego Piotra, wznieść modlitwy do Boga, odmawiając Akt Poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi. Proszę również, by tego dnia odprawić Eucharystię w intencji pokoju w Ukrainie oraz nawrócenia Rosji“ – podsumował ks. abp Stanisław Gądecki.

25 marca w Fatimie aktu zawierzenia dokona papieski jałmużnik, ks. kard. Konrad Krajewski, wysłannik Ojca Świętego.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl