fot. PAP/EPA

Lider separatystów: planujemy mobilizację 100 tys. ludzi

Przywódca separatystycznej Donieckiej Republiki Ludowej Ołeksandr Zacharczenko wyraził w poniedziałek nadzieję na zmobilizowanie w najbliższych dniach 100 tys. ludzi do walki z ukraińskimi siłami na wschodzie kraju.

Zacharczenko powiedział agencji DAN, kontrolowanej przez separatystów, że powszechna mobilizacja ma zostać przeprowadzona w ciągu 10 dni, a celem jest zmobilizowanie 100 tys. ludzi. Nie wiadomo, w jaki sposób cel ma zostać osiągnięty.

W ubiegłym tygodniu separatyści zagrozili rozszerzeniem ofensywy, co ma doprowadzić do „całkowitego wyzwolenia terenów obwodów donieckiego i ługańskiego”. Duża część tych obwodów pozostaje pod kontrolą władz w Kijowie.

W sobotę fiaskiem zakończyło się spotkanie w Mińsku grupy kontaktowej ds. kryzysu na Ukrainie (OBWE, Rosja, Ukraina) w sprawie wdrożenia porozumienia pokojowego z września ubiegłego roku. Członek grupy, były prezydent Ukrainy Leonid Kuczma mówił, że konsultacje zostały zerwane przez separatystów.

Zacharczenko powiedział w poniedziałek donieckiej agencji, że dopóki Kijów nie wyznaczy swojego oficjalnego przedstawiciela w grupie kontaktowej, nie będą prowadzone z Ukrainą rozmowy w formacie mińskim. „Eksprezydent Ukrainy Leonid Kuczma to prywatna osoba” – oświadczył Zacharczenko.

PAP

drukuj