fot. PAP/Adam Warżawa

W sali BHP Stoczni Gdańskiej odbyła się konferencja naukowa poświęcona pierwszej pielgrzymce Jana Pawła II do Polski  

 

„Obudził w nas Solidarność. W 40. rocznicę Pierwszej Pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny” – pod takim hasłem w historycznej sali BHP Stoczni Gdańskiej odbyła się konferencja naukowa. W spotkaniu wziął udział premier Mateusz Morawiecki.

Jesteśmy w historycznym miejscu, gdzie rodziła się „Solidarność”. Ale zanim się narodziła, to kilkanaście miesięcy wcześniej Jan Paweł II, Papież Polak obudził w nas tę solidarność. Jego dzieło, jego słowa stworzyły zupełnie nową przestrzeń myślenia, nową przestrzeń dla naszych pragnień wolności, niepodległości i demokracji – mówił podczas spotkania szef polskiego rządu.

Duch solidarności to jedno. Ziarno porozumienia – to kolejny wyjątkowy dar, jaki przyniósł wówczas podzielonej Polsce Ojciec Święty Jan Paweł II.

Ojciec Święty był ojcem porozumienia, porozumienia między Polakami. (…) To porozumienie dało też późniejszy posiew wolności. Wbrew dzisiejszym różnym zapatrywaniom, spojrzeniu na naszą rzeczywistość, wielkim naszym pragnieniem jest również to porozumienie, to obudzenie milczącej większości, bo to nastąpiło wtedy, 40 lat temu – zaznaczył Mateusz Morawiecki.

Papież postawił w centrum życia społecznego rodzinę i takie motto przyświeca również nam. To myśl przewodnia, którą się kierujemy – akcentował premier RP.

List do uczestników konferencji skierował prezydent Andrzej Duda, który podkreślił, że pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Ojczyzny była dla naszego kraju wydarzeniem epokowym. A pamiętne słowa Papieża Polaka w Warszawie obudziły w nas ducha wolności i stały się impulsem do działania, którego owocem stał się ruch „Solidarności”, a w efekcie upadek komunizmu.

– Wolna Polska była wielkim pragnieniem Papieża Polaka, ale jego nauczanie to wielkie dziedzictwo myśli, w której centrum jest godność każdego człowieka. Godność wyrażająca się także poprzez pracę i dzięki pracy – powiedział w imieniu głowy państwa Paweł Mucha, wiceszef Kancelarii Prezydenta RP.

Andrzej Duda przypomniał też przemówienie Jana Pawła II z 6 czerwca 1979 r. wygłoszone do pielgrzymów w Częstochowie. W tym przemówieniu – jak stwierdził prezydent – Ojciec Święty podkreślił, że leży mu na sercu, aby Polska stała się potężna i bogata przez swoją pracę.

– Możemy powiedzieć, że po 40. latach to pragnienie się spełnia. Polski sukces gospodarczy, który dziś jest faktem, idzie w parze z budową sprawiedliwego i solidarnego państwa, w którym wszyscy coraz pełniej mogą korzystać z owoców swojej pracy. Nie jest to jednak łatwe zadanie. To proces, w którym pojawiają się także konflikty i napięcia, ale jestem głęboko przekonany, że jesteśmy jako kraj na dobrej i właściwej drodze – zaznaczył w liście prezydent RP.

Podczas uroczystości tytułem Człowieka Roku 2018 „Tygodnika Solidarność” wyróżniono proboszcza Bazyliki św. Brygidy w Gdańsku ks. Ludwika Kowalskiego.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl