Franciszek o 35. rocznicy wyboru Jana Pawła II

Podczas audiencji generalnej Papież Franciszek w przemówieniu do Polaków nawiązał do przypadającej dziś 35.rocznicy wyboru Jana Pawła II. Papież mówił również z uznaniem o inicjatywie wystawienia misterium o świętym Franciszku w Katowicach.

Zwracając się po włosku do Polaków papież powiedział:

„Wszystkich Was tu obecnych i waszych najbliższych zawierzam wstawiennictwu błogosławionego Jana Pawła II, w trzydziestą piątą rocznicę wyboru na Stolicę Piotrową i z serca Wam błogosławię”.

Następnie Papież ogłosił, że w środę w Katowicach wystawione zostanie misterium o życiu i duchowości świętego Franciszka z udziałem setek aktorów i tysięcy widzów. „To ważne wydarzenie kulturalno-religijne”- podkreślił, mówiąc o widowisku „Franciszek-wezwanie z Asyżu”.

„Jego organizatorom i uczestnikom życzę, aby to artystyczne spotkanie z Biedaczyną z Asyżu budziło w sercach wszystkich miłość do Boga Stwórcy, szacunek dla stworzenia i czynne miłosierdzie dla tych, którzy potrzebują duchowej i materialnej pomocy”- dodał Franciszek.

W audiencji uczestniczył maratończyk August Jakubik z Rudy Śląskiej, który przybiegł do Watykanu w związku rocznicą wyboru Jana Pawła II. Maratończyk, który kilkakrotnie spotykał się z polskim papieżem na zakończenie poprzednich biegów do Watykanu, wyruszył z Polski 23 września i pokonał 1590 kilometrów. Codziennie przebiegał około 75 kilometrów.

W katechezie Franciszek mówił o apostolskim wymiarze Kościoła powszechnego.

„Kościół jest apostolski, ponieważ opiera się na nauczaniu Apostołów i na władzy, jakiej udzielił im sam Chrystus”- powiedział Papież. „Dzięki ich fundamentalnemu doświadczeniu, jakie przekazali potomnym, Kościół jest jak roślina, której korzenie są mocno osadzone w Chrystusie”- dodał.

Papież przestrzegł przed zjawiskiem zamykania się Kościoła w samym sobie. „Kościół, który zamyka się w sobie i w przeszłości, Kościół, który patrzy tylko na drobne reguły swych zwyczajów i postaw, zdradza swą własną tożsamość. Kościół zamknięty zdradza swą tożsamość”- powiedział Franciszek. W 35. rocznicę wyboru Jana Pawła II wiązankę biało-czerwonych róż złożył na jego grobie w bazylice Świętego Piotra ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Piotr Nowina-Konopka.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl