Wierni dziękują za dar Jana Pawła II i Jana XXIII

Wierni na całym świecie dziękują za kanonizację Jana Pawła II i Jana XXIII. W Watykanie o godz. 10:00 rozpoczęła się Msza św. dziękczynna (transmisja w Radiu Maryja). Na godzinę 20:00 w bazylice Santa Maria Maggiore zaplanowano dziękczynny koncert. Wystąpią między zespoły: Mazowsze i Śląsk.

Obecny w Rzymie o. Marian Sojka CSsR powiedział, że dzisiejsza włoska prasa pisze o historycznym wydarzeniu: kanonizacji dwóch Papieży. Znajduje to odzwierciedlenie we wszystkich mediach. Dodał, że dziś na placu św. Piotra za dar świętości Papieży dziękują pielgrzymi z Polski.

 „Niech Duch zstąpi i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi!” – te słowa wypowiedziane przez Ojca Świętego Jana Pawła II w 1979 roku w Warszawie na Placu Zwycięstwa na trwałe zapisały się na kartach naszej historii. Papież prowadził Polaków ku wolności, a później nauczał jak tą wolność zagospodarować. Nie da się ukryć, że bez przebudzenia świadomości społecznej w trakcie jego pierwszej pielgrzymki do ojczyzny nie byłoby ani „Solidarności”, ani roku 1989.

Polacy dzięki Janowi Pawłowi II dostrzegli, że nie są zatomizowanym, podporządkowanym komunistycznej władzy społeczeństwem, zobaczyli, że mogą stworzyć wspólnotę, zobaczyli, że są narodem powołanym do wielkości jaką tworzy nasza wiara i tradycja. Papież był bowiem dla Polaków niekwestionowanym autorytetem – podkreśla historyk prof. Andrzej Nowak.

Jan Paweł II był dla Polaków ogromnym wsparciem w tym trudnym okresie. Jego pierwsza pielgrzymka do Ojczyzny, która rozpoczęła się 2 czerwca 1979 roku w Warszawie w wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego – była tchnieniem Ducha Świętego, budzącym społeczeństwo, dającym Polakom poczucie wspólnoty i podmiotowości.

 „Niech Duch zstąpi i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi!” – te słowa na trwałe zapisały się w historii naszego narodu. To był wyjątkowy moment wspomina Krzysztof Wyszkowski – współzałożyciel Solidarności.

Podczas trzeciej pielgrzymki do Ojczyzny w 1987 roku Jan Paweł II otwarcie upominał się o „Solidarność”. Mówił o prawie do związków zawodowych jako podstawowym prawie człowieka. Przypomniał, że umowy gdańskie pozostają w mocy i pozostają zadaniem do spełnienia. Podkreślał znaczenie „Solidarności” nie tylko dla Polski, ale i Europy oraz świata. Papież dał nam wyraźne wytyczne – czym tak naprawdę ta solidarność jest – wspomina Andrzej Gwiazda, legendarny działacz „Solidarności”.

 „Solidarność” ma ogromny dług wdzięczności wobec Jana Pawła II – dlatego związkowców nie mogło zabraknąć podczas kanonizacji w Watykanie, podkreśla Krzysztof Żmuda.

Nie od dziś wiadomo, że Jana Pawła II i młodzież łączyła niezwykła więź. Święty Polak garnął się do młodych, bo sam  przez cały czas czuł się młody duchem. Słowa, które do nich skierował dawały otuchę i pociągały do działania. A zwykłe i szczere zachowanie ludzi spotykały się ze spontaniczną reakcją Ojca Świętego.

Tym co prowadziło i prowadzi młodych ludzi do Jana Pawła II to postawa kochającego, mądrego i wymagającego ojca. Młody człowiek odnajduję w nim spójnego człowieka, który  posiadał mocny kręgosłup moralny. Zarazem nie koloryzował wartości i nie przesuwał granic. Jego odniesieniem zawsze był Chrystus.

 

TV Trwam News

 

 

 

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl