Relikwie Jana Pawła II w toruńskim sanktuarium

W niedzielę do Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Toruniu wprowadzono relikwie bł. Jana Pawła II. Uroczystej Mszy św. przewodniczył ks. bp Andrzej Suski, ordynariusz toruński.

Podczas homilii ks. bp Andrzej Suski przypomniał pielgrzymki Ojca Świętego do Polski. Zwrócił szczególną uwagę na potrzebę wprowadzania w życie jego nauczania. „Jan Paweł II stał się dla nas siewcą nadziei w Kościele, a także i w świecie” – powiedział ks. bp Andrzej Suski. Dodał, że błogosławiony Papież był wielki pod każdym względem, ale nade wszystko był wielki swoją służbą.

 – Jan Paweł II był wielki umysłem, był wielki sercem. Był wielki wieloma dokonaniami, ale nade wszystko był wielki swoją służbą, światu, Kościołowi, swoim rokadom. Służył nam jak mógł do końca. Nawet wtedy, gdy już nie mógł wypowiedzieć żadnego słowa, to jeszcze modlił się za nas podczas drogi krzyżowej w Wielki Piątek pamiętnego roku, na kilka dni przed śmiercią. Nie mógł mówić, ostatnim jego gestem było przytulenie się do Krzyża – powiedział ks. bp Andrzej Suski.

Ks. bp Andrzej Suski życzył wiernym, aby toruńska kaplica, w której od niedzieli znajdują się relikwie błogosławionego Jana Pawła II była dla nich miejscem osobistych spotkań z Papieżem Polakiem.

– Niech miejsce przechowania relikwii będzie, siostry i bracia, dla nas miejscem spotkań z Janem Pawłem II, osobistych zawierzeń, próśb, ale i podziękowań, ale również i zobowiązań by żyć piękniej, lepiej, tak jak on żył – powiedział ks. bp Andrzej Suski.

Na zakończenie poświęcono kaplicę – miejsce czci relikwii błogosławionego Ojca św. Jana Pawła II. W miejscu czci za mglistą szybą została umieszczona naturalnej wielkości rzeźba Jana Pawła II. Jest widoczna, ale zarazem zamglona. Kryje się w tym piękna symbolika: Jan Paweł II wprawdzie nie jest wyraźnie widoczny, ale jest obecny w tajemnicy świętych obcowania.

Relikwie zostały umieszczone w przestrzeni serca postaci Ojca Świętego na tle wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej. Nad głową Ojca Świętego znajduje się cień gołębicy – symbol Ducha Świętego. Obok wyryte zostały słowa: “Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi” – bodaj najbardziej brzemienne w skutki słowa tego pontyfikatu. W całej kompozycji ważne znaczenie posiada gra świateł.

Autorem całego projektu i rzeźby Jana Pawła II jest prof. Zofia Dąbrowska. Inicjatywa została podjęta nie tylko z myślą o parafii i parafianach, ale w nie mniejszym stopniu z myślą o pielgrzymach przybywających do sanktuarium Matki Bożej Nieustające Pomocy i o rozwoju sanktuarium.

RIRM 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl