fot, arch

20. rocznica wizyty Ojca św. Jana Pawła II na Podhalu

W dwudziestą rocznicę apostolskiej wizyty Ojca św. Jana Pawła II na Podhalu górale po raz kolejny uczestniczyli w Pieszej Pielgrzymce Sursum Corda z Zakopanego do Ludźmierza.

W sobotni poranek pątnicy wyruszyli z Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach i udali się do Sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala w Ludźmierzu. Wieczorem sprawowana była tam Msza św.

Szlak, który przebyli pielgrzymi, wiódł trasą, jaką w 1997 r. przejechał w papamobile św. Jan Paweł II. Pielgrzymka była także czasem modlitwy różańcowej z okazji 100 rocznicy objawień Matki Bożej w Fatimie.

Dr Narcyz Sadłoń, wiceprezes Związku Podhalan-Oddział Zakopane, zaznacza, że obecność św. Jana Pawła II na Podhalu w 1997 roku miała charakter bezprecedensowy.

Trasą, którą Jan Paweł II, święty papież, przejechał w 1997 roku z Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach, przez wsi podhalańskie to bezprecedensowe wydarzenie. Nigdy papież tak blisko ludzi nie był, nigdy papież nie przemierzał tak bezludnych i wiejskich terenów, jak wówczas w 1997 roku, podczas pamiętnej pielgrzymki na Podhale. Tą drogą od dwudziestu lat z inicjatywy księdza kustosza Mirosława Drozdka wędrujemy co roku z Krzeptówek do Ludźmierza, od jednej gaździny Fatimskiej do gaździny Podhalańskiej w Ludźmierzu, aby wędrować wraz z wszystkimi mieszkańcami przez te nasze wsie Podhalańskie, cieszyć się, przypominać, pokazywać że wiara na Podhalu była, jest i trwać będzie, tak długo jak lud góralski tutaj będzie zamieszkiwał – podkreśla dr Narcyz Sadłoń.

W tegoroczne jubileusze obchodzone na Podhalu wpisuję się również 100 lecie objawień fatimskich. Centralne uroczystości z tej okazji odbędą się w najbliższy wtorek w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach.

RIRM

drukuj