fot. twitter.com/PLinRussia

Rosja: Konsekrowano pierwszy kościół pw. Św. Jana Pawła II

Pierwsza w Rosji świątynia katolicka pod wezwaniem Św. Jana Pawła II została dziś konsekrowana w Togliatti, mieście leżącym około 1000 km od Moskwy. W uroczystości wziął udział ambasador RP w Moskwie, Krzysztof Krajewski.

Uroczystej Mszy świętej przewodniczył biskup katolickiej diecezji św. Klemensa w Saratowie, ks. bp Clemens Pickel. Obecny był też przedstawiciel Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej – protojerej Dmitrij Leskin, rektor Instytutu Prawosławnego na Powołżu. Msza św. odbyła się z udziałem licznej grupy wiernych i przedstawicieli Polonii. Uczestniczył w niej także konsul RP w Irkucku, Krzysztof Świderek.

Ambasador Krzysztof Krajewski podkreślił, że jest to pierwszy w Rosji kościół pod wezwaniem Św. Jana Pawła II, co ocenił jako przykład dobrej współpracy religijnej. Przypomniał, że św. Jan Paweł II lubił Rosję i z wielkim szacunkiem odnosił się do wyznawców prawosławia. Szef polskiej placówki w Moskwie podarował świątyni w Togliatti obraz przedstawiający Jana Pawła II, który został namalowany przez artystów z Polski.

Uroczystościom towarzyszyła wystawa poświęcona postaci polskiego Papieża, która została przekazana przez Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie.

Budowa nowego kościoła trwała od 2012 roku; kilka lat wcześniej administracja Togliatti wyznaczyła działkę, na której miała stanąć świątynia. Kamień węgielny pochodzi z Jasnej Góry i przekazany został przez ojców paulinów podczas pielgrzymki katolików z Togliatti do Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej.

Togliatti, które do połowy lat 60. nosiło nazwę Stawropol nad Wołgą, jest dużym ośrodkiem miejskim, liczącym około 1 mln mieszkańców. Szybki rozwój przemysłu motoryzacyjnego przyciągnął w okresie powojennym nowych mieszkańców ze wszystkich ówczesnych republik ZSRR, którzy przybywali tu do pracy.

Po rozpadzie ZSRR mieszkańcy, którzy związani byli z wyznaniem katolickim, zwrócili się o skierowanie do Togliatti księdza katolickiego. Najpierw opiekę duszpasterską sprawował duchowny z odległej o 120 km Samary. W 2004 roku do Togliatti przybyli redemptoryści z Polski, którzy od tego czasu prowadzą miejscową parafię.

PAP

drukuj