Wspólne stanowiska strony społecznej RDS w sprawie kilku projektów ustaw

Strona społeczna Rady Dialogu Społecznego – związki zawodowe i pracodawcy – przyjęła dziś wspólne stanowiska w sprawie kilku projektów ustaw dotyczących m.in. reformy opieki zdrowotnej, sieci szpitali i prezydenckiego projektu zmian w Kodeksie pracy.

Pierwotnie uchwała w sprawie reformy zdrowia i sieci szpitali miała być wspólnym stanowiskiem wszystkich trzech stron dialogu – rządu, związków i pracodawców, ale na jego treść nie zgadzał się minister zdrowia.

Podjęta w czwartek uchwała dotycząca kierunków zmian w systemie ochrony zdrowia zawiera 10 postulatów – mowa m.in. o zagwarantowaniu stabilnego finansowania służby zdrowia i planu zwiększania dofinansowania w ciągu najbliższych lat.

Związki i pracodawcy domagają się ponownej oceny zasad i celów wdrażanej reformy oraz korekty projektu, tak by gwarantował bezpieczeństwo zdrowotne – należyty poziom świadczeń zdrowotnych po reformie i w trakcie jej wdrażania. Strona społeczna apeluje też m.in. o pełny dostęp do przygotowywanych dokumentów – np. kompletu przepisów wykonawczych do projektów ustaw.

W uchwale dotyczącej sieci szpitali związkowcy i pracodawcy zwrócili uwagę, że skierowany przez rząd projekt nie ustosunkowuje się i nie uwzględnia większości uwag zgłoszonych w toku konsultacji społecznych.

W związku z tym „strona społeczna RDS oczekuje zagwarantowania, że dostępność i jakość świadczeń zdrowotnych zostanie utrzymana przynajmniej na obecnym poziomie” – zapisano w stanowisku. Szczególnie zależy związkowcom i pracodawcom na przedstawieniu przez rząd „rzetelnej oceny skutków regulacji i sposobów wprowadzania ustawy w życie”.

Strona społeczna RDS przyjęła także wspólne stanowisko pracowników i pracodawców dotyczące zmiany interpretacji przepisów podatkowych przy projektach dotowanych z UE. Związki i pracodawcy przeciwstawiają się nowym zasadom i wydawaniu interpretacji narzucających obowiązek płacenia podatku VAT od przyznanej dotacji. Według strony społecznej Rady, uniemożliwi to realizację projektów mających wspierać przedsiębiorców przez usługi doradcze i oczekuje od ministra finansów wydania interpretacji ogólnej weryfikującej tak zmienione interpretacje poszczególnych organów podatkowych.

Pracodawcy i pracownicy porozumieli się też w sprawie wspólnej opinii do przygotowywanego w Kancelarii Prezydenta projektu zmian w Kodeksie pracy. Do sześciu zmian przygotowywanego projektu przyjęli wspólne zapisy, co do sześciu innych zmian nie ma wspólnej opinii. Dwie zmiany obie strony uznały za bezprzedmiotowe, a w trzech przypadkach wspólnie zaproponowano rozszerzenie przygotowanej prezydenckiej inicjatywy ustawodawczej.

W Radzie Dialogu Społecznego stronę związkową reprezentują NSZZ „Solidarność”, OPZZ i Forum Związków Zawodowych, a pracodawców – Business Centre Club, Pracodawcy RP, Związek Rzemiosła Polskiego i Konfederacja „Lewiatan”. Przewodniczącą Rady jest obecnie Henryka Bochniarz, prezydent Konfederacji „Lewiatan”.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl