Senat zajmie się dziś ustawą o in vitro

Ustawa regulująca zasady zapłodnienia pozaustrojowego in vitro będzie najważniejszym punktem rozpoczynającego się dziś trzydniowego posiedzenia Senatu.

W ubiegłym tygodniu senacka komisja zdrowia opowiedziała się w za odrzuceniem ustawy w całości. Podczas posiedzenia nieobecnych było dwóch senatorów PO, a od głosu wstrzymała się Helena Hatka, która zapowiedziała zgłoszenie szeregu poprawek. Przedstawiciele PO zapewniają jednak, że na plenarnym posiedzeniu Senatu uda się przyjąć ustawę o in vitro.

W przeddzień posiedzenia Senatu Prezydium Konferencji Episkopatu Polski w komunikacie po raz kolejny powtórzyło, że nie może milczeć ws. in vitro, „gdy pozbawia się dzieci ich podstawowego prawa do poznania swoich biologicznych rodziców”.

„Co najważniejsze w procedurze in vitro, ceną urodzenia jednego dziecka jest śmierć jego rodzeństwa na etapie przed urodzeniem” – napisano, zwracając się z prośbą do senatorów „o odważne odrzucenie proponowanej ustawy, która w obecnym kształcie ma niewiele wspólnego z prawem naturalnym i stanowionym”. CZYTAJ KOMUNIKAT KEP 

Legalizacja in vitro w Polsce pozwoli małżeństwom oraz osobom pozostającym we wspólnym pożyciu na stosowanie procedury sztucznego zapłodnienia. Przyjęcie ustawy otworzy również furtkę do in vitro dla par homoseksualnych, a także umożliwi eugeniczną selekcję ludzkich embrionów i poczęcie w warunkach laboratoryjnych z użyciem komórek rozrodczych ,,dawcy” po jego śmierci.

Dr inż. Antoni Zięba, prezes Polskiego Stowarzyszenia  Obrońców Życia Człowieka, napisał list otwarty do ministra zdrowia prof. Mariana Zembali, w którym apeluje o wstrzymanie procesu legislacyjnego.

– Proszę o powtórne, wolne od bieżącej przedwyborczej polityki, przeanalizowanie tego projektu, którego już sama nazwa jest fałszem, gdyż procedura in vitro nie jest procedurą leczniczą. Żadna niepłodna para nie uzyskała płodności dzięki jej zastosowaniu. Pan profesor zna z pewnością przemilczane przez większość mediów statystyki z ośrodków in vitro, które dowodzą, że ponad 90 procent poczętych tą metodą dzieci ginie przed narodzeniem, i że u tych nielicznych żywo urodzonych stwierdza się znaczny wzrost występowania różnych wad – powiedział dr inż. Antoni Zięba.

Senatorowie rozpatrzą ponadto nowelizację ustawy hazardowej, która ma umożliwić prowadzenie działalności na terytorium Polski przez spółki europejskie oraz nowelę ustawy o finansach publicznych, wprowadzającą wymóg prowadzenia bardziej przejrzystej gospodarki finansowej przez instytucje gospodarki budżetowej poszczególnych resortów.

Izba zajmie się też nowelizacją ustawy o sporcie, która ma pomóc m.in. w walce z korupcją i dopingiem w sporcie, sprecyzować stan prawny Centralnego Ośrodka Sportu oraz uregulować status polskiego związku sportowego.

W porządku obrad jest nowelizacja ustawy o usługach turystycznych, która doprecyzowuje, że do zadań marszałka województwa lub wskazanej przez niego jednostki, należy prowadzenie działań związanych z organizacją powrotu klientów z imprezy turystycznej, w sytuacji gdy nie zapewnia tego niewypłacalny organizator turystyki lub pośrednik turystyczny.

Senat będzie pracował także nad nowelizacją prawa własności przemysłowej, zapewniającą zabezpieczenie praw patentowych nawet po ich wygaśnięciu w przypadku uznanych dzieł wzornictwa przemysłowego. Zajmie się też nowelą ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, wprowadzającą ujednolicenie prawa regulującego przekształcenia własnościowe mieszkań w ramach TBS zbudowanych z kredytów Banku Gospodarstwa Krajowego. Izba rozpatrzy także nowelizację ustawy o własności lokali, która ma ułatwiać zarządzanie wspólnotami mieszkaniowymi.

Senatorowie zajmą się też nowelą ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, ustalającą, że książeczka zdrowia dziecka będzie elementem dokumentacji medycznej, a jej wzór określi minister zdrowia. Izba omówi nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, wprowadzającą 5-letnie kadencje prezesów izb Sądu Najwyższego, a także dwie nowelizacje kodeksu postępowania karnego, będące realizacja wyroków TK.

W porządku jest także drugie czytanie senackiego projektu nowelizacji ustawy o kombatantach, który ma na celu objęcie uprawnieniami do świadczeń pieniężnych żołnierzy zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnionych w kopalniach lub kamieniołomach (tzw. „żołnierzy-górników”).

Podczas trzydniowego posiedzenia senatorowie wysłuchają też informacji o działalności IPN w 2014 roku.

Nie jest wykluczone, że Senat doda do porządku obrad ustawy dotyczące: Rady Dialogu Społecznego, dekretu Bieruta, ustroju rolnego oraz kwestii „Mieszkań dla Młodych”.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl