Senat będzie sprawował pieczę nad sprawami Polonii
Senatorowie zdecydowali w piątek o skierowaniu do Sejmu projektu nowelizacji ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie, w którym zapisano, że Senat sprawuje opiekę nad Polonią i Polakami za granicą.
Senat sprawował pieczę nad Polonią od 1989 r. W 2012 r. pieniądze z budżetu na współpracę z Polakami za granicą przekazano Ministerstwu Spraw Zagranicznych, którym kierował wtedy Radosław Sikorski. Obecnie środki te wrócą do dyspozycji Senatu.
Ustawa prawnie porządkuje tę sytuację – uzasadniała przewodnicząca Komisji ds. Łączności z Polakami za Granicą Janina Sagatowska z Prawa i Sprawiedliwości.
Poinformowała też, że Senat będzie realizować opiekę nad Polonią i Polakami za granicą poprzez współpracę m.in. z organizacjami pozarządowymi.
– Współpraca polegać będzie na zlecaniu realizacji publicznych, finansowanych z części budżetu państwa, a dotyczącej kancelarii Senatu. Uregulowanie w projekcie ustawy opieki Senatu nad Polonią i Polakami za granicą będzie spełnieniem wymogu z art. 216 ustęp 1 polskiej Konstytucji, zgodnie z którym środki finansowe na cele publiczne są gromadzone i wydatkowane w sposób określony w ustawie. Muszę powiedzieć, że często spotykaliśmy się z takim zarzutem, że to tylko tradycja, że to jakieś dziedzictwo. Gdzie jest ustawowa postawa prawna? I to jest właśnie wypełnieniem tych oczekiwań – podkreśliła Janina Sagatowska.
W tegorocznej ustawie budżetowej przekazano do dyspozycji Senatu 60,5 mln zł na opiekę nad Polonią. W 2016 r. środki mają być wydawane zgodnie z wynikami rozpisanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych konkursu, od 2017 r. ma nimi zarządzać Senat.
RIRM