fot. https://twitter.com/Straz_Graniczna

Senat przyjął nowelizację ustawy o ochronie granicy

Senat przyjął z poprawkami ustawę o ochronie granicy państwowej, która ma zapewnić skuteczność działań podejmowanych przez polskie służby. Teraz ponownie trafi ona do Sejmu.

Za przyjęciem nowelizacji z poprawkami zagłosowało 49 senatorów, w tym 47 z Prawa i Sprawiedliwości. 7 osób wstrzymało się od głosu.

Przeciw rozwiązaniom było 42 senatorów, w tym wszyscy biorący udział w głosowaniu parlamentarzyści Koalicji Obywatelskiej, co skrytykował wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz. Wyraził nadzieję, że już wkrótce Sejm przyjmie ustawę.

– Platforma Obywatelska po raz kolejny pokazała, jaki ma stosunek do działań ws. kryzysu granicznego. Platforma Obywatelska głosowała przeciwko tej ustawie. Cieszę się, że szybka reakcja Prezydium Sejmu sprawiła, że we wtorek zbierze się izba sejmowa i te poprawki będą rozpatrywane w Sejmie. Szkoda, że Senat nie mógł tą ustawą zająć np. w ubiegłym tygodniu. Mogliśmy to uczynić, ale niestety marszałek podjął zupełnie inną decyzję, ale mamy nadzieję, że Sejm przyjmie ustawę i będziemy mogli już wkrótce mówić, że rozwiązania zawarte w tej ustawie będą obowiązywały – mówił wiceminister Wojciech Skurkiewicz.

Nowelizacja zakłada możliwość wprowadzenia zakazu przebywania na szczególnie narażonych obszarach przy linii granicy. Ma być on wprowadzany rozporządzeniem szefa MSWiA po zasięgnięciu opinii komendanta głównego Straży Granicznej.

Z zakazu wyłączeni mają być m.in. mieszkańcy i osoby prowadzące tam działalność. W określonych przypadkach komendant placówki Straży Granicznej będzie mógł zezwolić na przebywanie tam również innych osób, także dziennikarzy.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl