Szczyt UE: strony zadowolone z osiągnietego porozumienia

Jest porozumienie w sprawie zmiany warunków członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Unijni przywódcy poparli propozycję kompromisu. Negocjacje i spotkania bilateralne trwały przez cały piątek.

Brytyjski premier David Cameron domagał się wielu ustępstw, między innymi w kwestii wypłat świadczeń socjalnych dla osiedlających się w Wielkiej Brytanii obywateli Unii Europejskiej.

Unijnym przywódcom udało się wypracować kompromis z Londynem, o czym poinformował przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.

– Osiągnięto porozumienie, co wzmacnia specjalny status Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Jest to prawnie wiążąca i nieodwracalna decyzja wszystkich 28 przywódców. Rozwiązuje ona wszystkie obawy premiera Davida Camerona bez narażania naszych podstawowych wartości – mówił szef RE Donald Tusk.

Podczas długich i czasem burzliwych dyskusji przywódcy zmierzyli się z najmniejszymi szczegółami porozumienia.

Zawarty kompromis przewiduje m.in., że państwa UE będą mogły dopasować wysokość wypłacanych zasiłków na dzieci imigrantom z innych krajów unijnych, mieszkających w tych krajach. Wprowadzono jednak okres przejściowy dla imigrantów, którzy w momencie wejścia w życie przepisów będą już przebywać i pracować w Wielkiej Brytanii. Nowo przybyli imigranci, którzy zostawią dzieci w ojczyźnie, od razu będą otrzymywać zasiłki indeksowane do warunków w kraju zamieszkania dziecka.

Swojego zadowolenia z zawartego porozumienia nie krył również szef Komisji Europejskiej.

– Jestem przekonany, że Wielka Brytania będzie odgrywać bardziej niż kiedykolwiek pozytywną rolę w Unii Europejskiej, na kontynencie europejskim, jak i na świecie – mówił Jean Claude Juncker.

Brytyjski premier David Cameron jest zadowolony z wynegocjowanego porozumienia nadającego Zjednoczonemu Królestwu specjalny status w ramach Unii Europejskiej.

– Wierzę, że jesteśmy teraz silniejsi, bezpieczniejsi i będzie nam lepiej wewnątrz zreformowanej Unii. I dlatego z całego serca i duszy będę się starał przekonać Brytyjczyków do pozostania w Unii Europejskiej – zapewniał David Cameron.

Jeszcze dziś brytyjski premier przedstawi wyniki negocjacji na posiedzeniu swojego rządu.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl