Senat rozpatrzy wniosek ws. referendum we wrześniu

4 września Senat ma rozpatrzyć wniosek prezydenta Andrzeja Dudy ws. zarządzenia dodatkowego referendum, 25 października – poinformował Marszałek Senatu.

Bogdan Borusewicz zapowiedział, że zwróci się do Kancelarii Prezydenta o dodatkowe uzasadnienie wniosku. W poniedziałek ma zwołać Konwent Seniorów.

Wczoraj prezydent Andrzej Duda zwrócił się do Senatu o zgodę na rozpisanie referendum w dniu wyborów parlamentarnych.

Polacy mieliby w nim odpowiedzieć czy są za: „utrzymaniem dotychczasowego systemu funkcjonowania Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe”, „zniesieniem obowiązku szkolnego sześciolatków i przywróceniem obowiązku szkolnego od 7. roku życia” oraz „za obniżeniem wieku emerytalnego i powiązaniem uprawnień emerytalnych ze stażem pracy”.

Premier Ewa Kopacz chce, by prezydent rozszerzył je o dodatkowe pytania.

Senat stoi przed bardzo trudnym zadaniem – mówi dr Andrzej Skowron z Wyższej Szkoły Gospodarki i Zarządzania w Mielcu.

– Senat powinien postąpić racjonalnie. Mianowicie, jeżeli prezydent Duda uszanował wolę prezydenta Komorowskiego w sprawie referendum z 6-go września, wydaje mi się, że również senatorowie PO, którzy mają większość w Senacie, powinni poprzeć decyzję pana prezydenta Dudy. Gdyby senatorowie wypowiedzieli się przeciwko myślę, że również notowania PO, które już w tej chwili są niskie, spadłyby jeszcze o kilka punktów procentowych ze względu na to, że senatorowie jednoznacznie opowiedzieliby się przeciwko społeczeństwu, tym środowiskom, które zaangażowały się w zbieranie podpisów w ważnych dla kraju kwestiach  zwraca uwagę dr Andrzej Skowron.

Krajowe Biuro Wyborcze poinformowało, że gdyby wybory do parlamentu i referendum odbyły się 25 października, obowiązywałby jeden spis wyborców, jedna urna, ale frekwencje byłyby liczone osobno.

KBW oszacowała, że referendum rozpisane na dzień wyborów parlamentarnych byłoby o ok. 30 mln zł tańsze, niż gdyby wyznaczono je na inny termin.

RIRM

drukuj