fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Rząd stworzy projekt dot. zdrowia prokreacyjnego

Ministerstwo Zdrowia zamierza stworzyć projekt dot. zdrowia prokreacyjnego. W skład zespołu, który będzie pracować nad tym zagadnieniem, weszli wybitni specjaliści z takich dziedzin jak: ginekologia, endokrynologia, andrologia oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych.

Zespół będzie działał w ramach Narodowego Programu Zdrowia i stworzy przepisy z zakresu zdrowia prokreacyjnego; ukierunkowany jest także na jego promocję. Na jego czele stanie wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas, a jego zastępcą będzie prof. Krzysztof Kula.

Europoseł Bolesław Piecha, były wiceminister zdrowia, podkreśla, że to dobra wiadomość dla małżeństw, które starają się o potomstwo.

– Problem bezpłodności w Polsce jest rzeczą ważną. Dobrze, że Pan minister Radziwiłł patrzy na człowieka holistycznie, to znaczy całościowo. Ten zespół składa się z wybitnych specjalistów, a nie tylko z najprostszej technologii medycznej jaką jest in vitro, ale z szeroko pojętej kwestii badania niepłodności. A więc będzie to bardzo szeroki zespół. Jestem przekonany, że wypracuje on określony standard postępowania w leczeniu – podkreślam w leczeniu – a nie zastępowaniu leczenia niepłodności technologią in vitro. To jest dobra wiadomość dla setek tysięcy kobiet, które mają kłopoty z zajściem w ciąże, ale również – i to trzeba podkreślić – dla setek tysięcy mężczyzn – stwierdza europoseł Bolesław Piecha.

Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł od czasu objęcia urzędu kilkakrotnie mówił, że problem radzenia sobie z niepłodnością „nie może sprowadzać się tylko do in vitro”.  Minister podjął decyzję o unieważnieniu kolejnej edycji programu wsparcia z budżetu państwa procedury in vitro. Zamiast tego większy nacisk ma być położony na metodę naprotechnologii, skuteczną i etyczną metodę walki z niepłodnością.

RIRM

drukuj