Samowola rządu ws. in vitro

Regulowanie sprawy in vitro rozporządzeniem, a nie ustawą Sejmu to samowola – powiedział ks. abp Sławoj Leszek Głódź, po spotkaniu Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu.

 Ks. abp Sławoj Leszek Głódź nie wykluczył, że sprawę tę rozstrzygnie Trybunał Konstytucyjny.

– Nie wykluczone jest skierowanie sprawy przez posłów do Trybunału Konstytucyjnego, z uwagi na art. 48 Konstytucji. Ani minister, ani Narodowy Fundusz Zdrowia, ani nawet samorządy poszczególnych miast nie mogą na własną rękę interpretować tego, co dotyczy osoby, człowieka, godności i zdrowia.  To jest sprawa, która jest w zapisie konstytucyjnym. Wiele spraw jest w zapisie prawnym – powiedział ks. abp Sławoj Leszek Głódź, współprzewodniczący Komisji Wspólnej.

Ks. abp zaznaczył, że jest pilna potrzeba prawnego usystematyzowania kwestii in vitro. Dodał, że problemem jest kwestia uściślenia pojęć. “Czym innym jest in vitro a czym innym – leczenie niepłodności” – wyjaśnił ks. abp Sławoj Leszek Głódź.

-Przed tym nie stoi tylko państwo Polskie i kościół itd., ale wszystkie kraje europejskie, to jest zagadnienie nowe, to dotyczy zamrażania embrionów, praktyk, także uściślenia pojęć, bo przecież czym innym jest in vitro, a czym innym jest leczenie niepłodności – powiedział ks. abp Sławoj Leszek Głódź.

Strona kościelna zwróciła też uwagę na pojawiające się przypadki marginalizacji lekcji religii w szkołach. Rozporządzenie MEN ws. ramowego planu nauczania w komunikacje określiła jako nieczytelne.

– Jeżeli dyrekcja szkoły umieszcza religie jako ostatnią lekcje to oczywiście marginalizuje, ale na 42 diecezje, w 17 i w niektórych tylko szkołach odnotowaliśmy tą nadinterpretacje wadliwą, tegoż rozporządzenia, którego intencją nie było dyskryminowanie religii i dlatego też jest okazja  do powiedzenia, niech dyrektorzy szkół, wójtowie, nie podejmują działań które wcale nie są zgodne z tym rozporządzeniempowiedział ks. abp Sławoj Leszek Głódź.

Rząd nadal jednak twierdzi, że wprowadzenie rozporządzenia było słuszne. Zapewnia tylko, że przypadki złej interpretacji wypychających lekcje religii poza kanon godzin obowiązkowych będą wyjaśniane.

Przedstawiciele rządu i Episkopatu rozmawiali również o sytuacji demograficznej Polski –  szczególnie o niskiej dzietności. Strona rządowa przedstawiła stan nakładów związanych z polityką prorodzinną. Poinformowała o założeniach dotyczących wydłużonego urlopu rodzicielskiego. Strona kościelna wyraziła z kolei postulat m.in. podwyższenia dodatków na dzieci w rodzinach wielodzietnych.

RIRM

***

 Warszawa, 21.11.2012 r.

Komunikat ze spotkania Komisji Wspólnej
Przedstawicieli Rządu Rzeczypospolitej Polskiej
i Konferencji Episkopatu Polski

 

21 listopada 2012 roku w siedzibie Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie odbyło się spotkanie Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu Rzeczypospolitej Polskiej i Konferencji Episkopatu Polski. Posiedzeniu współprzewodniczyli minister administracji i cyfryzacji Michał Boni oraz metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. W trakcie posiedzenia omawiane były m.in. zagadnienia dotyczące religii w szkole i na maturze, polityki prorodzinnej oraz prawodawstwa w kwestiach bioetycznych.

W związku z sytuacją demograficzną Polski poruszono problemy związane z polityką prorodzinną. Strona rządowa przedstawiła stan nakładów związanych z tą polityką, m.in. po zmianie progów świadczeń społecznych, zwłaszcza w pierwszym roku po urodzeniu dziecka. W stanowisku rządu przedstawiono założenia dotyczące wydłużonego urlopu rodzicielskiego, objęciu pomocą grup społecznych, które do tej pory nie mogły korzystać z urlopów wychowawczych.  Strona kościelna wyraziła niepokój, że niska dzietność w Polsce będzie w perspektywie kilkunastu najbliższych lat główną barierą rozwojową i postuluje m.in. podwyższenie dodatków na dzieci w rodzinach wielodzietnych.

Strona kościelna poruszyła zagadnienia dotyczące wprowadzenia matury z religii. Egzamin maturalny z religii pozwoli w większym stopniu na kształtowanie w absolwentach szkół ponadgimnazjalnych integralnej wizji świata. W ustroju demokratycznym naturalne jest domaganie się prawa do egzaminu maturalnego z religii. Taki egzamin stanowiłby realizację zasady równoprawnego z innymi przedmiotami traktowania nauki religii. Strona rządowa uznała, że nie ma obecnie możliwości prawnych dotyczących wprowadzenia religii do egzaminu maturalnego, ale wszelki wymiar prawny w tym zakresie będzie analizowany.

Omówiono sprawy związane z kwestią realizacji rozporządzenia MEN w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych. Według strony kościelnej rozporządzenie jest nieczytelne, wobec czego pojawiają się wątpliwości, czy religia jest w tzw. „ramówce”.  Ponadto nieczytelne zapisy rozporządzenia sprawiają, że dyrektorzy szkół, opracowując szkolny plan nauczania mogą dowolnie sytuować religię/etykę np. na pierwszych lub ostatnich lekcjach. Według strony rządowej umieszczanie lekcji religii poza kanonem godzin obowiązkowych jest kwestią złej interpretacji przepisów, a przypadki takie będą wyjaśniane.

W czasie spotkania omówiono również szereg zagadnień związanych z ustawodawstwem bioetycznym, w tym zapowiedzianą ratyfikację konwencji bioetycznej. Podjęto m.in. temat  in vitro, leczenia bezpłodności i manipulacji genetycznych.

Michał Boni, minister administracji i cyfryzacji, przekazał na ręce abp. Sławoja Leszka Głódzia list, w którym zwraca się z apelem do wszystkich kościołów i związków wyznaniowych o pomoc w przeciwstawianiu się mowie nienawiści i wszelkim objawom nietolerancji.

W posiedzeniu komisji uczestniczyli:

– ze strony kościelnej – współprzewodniczący Komisji Wspólnej, metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, metropolita poznański abp Stanisław Gądecki, metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga, biskup toruński Andrzej Suski, sekretarz generalny KEP bp Wojciech Polak oraz eksperci: ks. Piotr Stanisz (KUL), ks. Sławomir Fundowicz (KUL), ks. Piotr Tomasik (UKSW), a także rzecznik KEP ks. Józef Kloch, kierownik Biura Sekretariatu KEP ks. Dariusz Konieczny;

– ze strony rządowej – współprzewodniczący Komisji Wspólnej, minister administracji i cyfryzacji Michał Boni, sekretarz stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji Włodzimierz Karpiński, minister edukacji narodowej Krystyna Szumilas, minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak – Kamysz oraz eksperci: sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Żuchowski, dyrektor Departamentu Wyznań Religijnych oraz Mniejszości Narodowych i Etnicznych MAC Józef Różański, dyrektor Gabinetu Politycznego w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji Marlena Niewiadomska, zastępca dyrektora Departamentu Wyznań Religijnych oraz Mniejszości Narodowych i Etnicznych MAC Andrzej Marciniak, a także przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Jan Dworak oraz rzecznik prasowy ministra administracji i cyfryzacji Artur Koziołek.

ks. dr Józef Kloch                      Artur Koziołek

                     rzecznik KEP                rzecznik prasowy MAC

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl