List pasterski polskich biskupów z okazji 100. rocznicy objawień fatimskich

Narastający obecnie deficyt miłości, z równoczesnym lekceważeniem przykazań, sprawia, że żyjemy w świecie naznaczonym głębokimi podziałami i wrogością – podkreślono w liście Episkopatu Polski z okazji 100. rocznicy objawień fatimskich.

„Narastający obecnie deficyt miłości, z równoczesnym lekceważeniem przykazań, sprawia, że żyjemy w świecie naznaczonym głębokimi podziałami i wrogością. Warto o tym przypomnieć w roku, w którym obchodzimy jubileusz setnej rocznicy objawień Matki Bożej, które miały miejsce w Fatimie od 13 maja do 13 października 1917 roku” – podkreślają polscy księża biskupi w liście pasterskim z okazji 100. rocznicy objawień fatimskich. List zamieszczony na stronie Konferencji Episkopatu Polski w niedzielę będzie odczytany w kościołach.

Księża biskupi przypomnieli, że troje dzieci z Fatimy, mimo ich bardzo młodego wieku, „pozostawiło nam świetlany przykład miłości Boga, modlitwy i cierpienia, ofiarowanych w potrzebach Kościoła i świata, zwłaszcza w intencji nawrócenia grzeszników, zachowywania przykazań Dekalogu oraz wybawienia nas od wojny”. Zaznaczyli, że celem objawień Maryjnych, „w szczególności tych w Fatimie, jest ukazanie i wyjaśnienie znaków czasu w dobie kryzysu wiary”.

W liście zaznaczono, że w dzieło odczytywania przesłania orędzia z Fatimy włączali się wszyscy kolejni papieże, „dostrzegając w nim wyraz Bożego Miłosierdzia dla ratowania świata”.

„Wolno nam jednak powiedzieć, że szczególne zasługi na tym polu pozostawił św. Jan Paweł II” – podkreślili księża biskupi.

„Papieżowi ocalonemu z zamachu za przyczyną Pani Fatimskiej w dniu 13 maja 1981 roku, niezwykle bliska była sprawa Rosji i rozpadających się struktur komunizmu. Toteż 25 marca 1984 roku dokonał on Aktu poświęcenia świata Niepokalanemu Sercu Maryi, obejmując nim szczególnie +tych ludzi i te narody, które tego najbardziej potrzebują” – czytamy.

„Nasz wielki rodak w sobotę 13 maja, w Jubileuszowym Roku 2000 włączył do grona błogosławionych Franciszka i Hiacynty, a w czerwcu tego samego roku ujawnił trzecią część tajemnicy fatimskiej” – podkreślili księża biskupi.

Jak przypomnieli papież Benedykt XVI, najbliższy współpracownik św. Jana Pawła II, podczas pielgrzymki do Fatimy 13 maja 2010 roku stwierdził, że „łudziłby się ten, kto by sądził, że misja Fatimy została zakończona”.

„Dlatego akcentował z całą mocą, że orędzie z Fatimy powinno być podjęte przez każdego wyznawcę Chrystusa” – napisano.

„Papież Franciszek podczas uroczystości jubileuszowych, upamiętniających setną rocznicę objawień fatimskich, 13 maja 2017 r. kanonizował Franciszka i Hiacyntę” – czytamy w liście.

Podkreślono w nim, że orędzie fatimskie kierowane jest nieprzerwanie do całego Kościoła. „W naszej Ojczyźnie żywo pielęgnowany jest kult Pani Fatimskiej, której figura peregrynowała w wybranych parafiach każdej diecezji od 14 października 1995 roku do 11 października 1996 roku”.

„Oby Pan Bóg dał naszej Ojczyźnie łaskę odwagi do wielkiej duchowej odnowy, celem zachęty i oparcia moralnego także dla innych narodów. Zależy to jednak od tego, czy nam wszystkim nie zabraknie żywej wiary i wytrwałości. Kto pragnie przyjąć orędzie fatimskie, niech nie lęka się wstąpienia na drogę ewangelicznej odnowy życia, pokuty i modlitwy wynagradzającej za nawrócenie błądzących”.

W liście biskupi przypomnieli też, że 8 września 1946 roku na Jasnej Górze biskupi polscy, pod przewodnictwem ks. kard. Augusta Hlonda, prymasa Polski, dokonali Aktu poświęcenia naszej Ojczyzny Niepokalanemu Sercu Maryi.

Jak zaznaczono, wzorując się na tamtym epokowym wydarzeniu, Episkopat Polski w jubileuszowym roku setnej rocznicy objawień, 6 czerwca br., podczas zebrania plenarnego odnowi Akt poświęcenia.

„Będzie to miało miejsce w pallotyńskim sanktuarium na Krzeptówkach, zwanym potocznie +Polską Fatimą+. Następnie zostanie on ponowiony w każdej diecezji, parafii i rodzinie w święto Narodzenia Matki Bożej, 8 września 2017 roku” – poinformowali biskupi.

Franciszek i Hiacynta z Fatimy zostali kanonizowani w sobotę, 13 maja przez papieża Franciszka podczas uroczystości jubileuszowych, upamiętniających setną rocznicę objawień fatimskich.

Treść listu dostępna [tutaj]

PAP/KEP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl