PAP/Radek Pietruszka

Polska zwolniona z zasady stosowania polityki neutralności klimatycznej do 2050 roku

Polska zostaje wyłączona z zasady stosowania polityki neutralności klimatycznej do 2050 roku. To efekt szczytu przywódców unijnych w Brukseli. Nasz kraj ma także otrzymać środki na transformację energetyczną.

Neutralność klimatyczna do 2050 roku – taki cel stawia sobie Unia Europejska. Polska będzie jednak wyłączona z tego obowiązku.

– Po raz pierwszy od blisko 20 lat w ramach decyzji Rady Europejskiej jeden kraj uzyskał klauzulę wyłączającą – wskazał rzecznik rządu Piotr Müller.

Polska zdołała przekonać unijnych przywódców do swoich racji – powiedział po zakończeniu wielogodzinnych negocjacji premier Mateusz Morawiecki.

– Polska będzie w swoim tempie dochodzić do neutralności klimatycznej – dodał premier.

Negocjacjom miały sprzyjać zmiany personalne w Brukseli. Nowy szef Rady Europejskiej Charles Michel podkreślał, że rozumie polskie postulaty.

– Podjęliśmy tę decyzję, szanując obawy różnych krajów członkowskich, bo wiemy, że trzeba wziąć pod uwagę różne uwarunkowania krajowe i różne punkty startu – tłumaczył Charles Michel.

Polska akceptuje ambitny cel Unii Europejskiej, ale nie jest w stanie go wykonać w zaplanowanym terminie – mówiła nowa szefowa Komisji Europejskiej.

– Polska jest krajem, który musi dogonić resztę; potrzebuje więcej czasu, żeby przejść przez szczegóły – argumentowała Ursula von der Leyen.

Koszt transformacji w Polsce szacowany jest na ponad 500 miliardów euro.

– Polska własnymi siłami nie jest w stanie tego dokonać bez wpędzania się w recesję lub też gwałtownego obniżenia poziomu życia Polaków – podkreślił politolog dr Łukasz Stach.

Warszawa uzyskała zapewnienie, że otrzyma wsparcie na rewolucyjne zmiany z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji Energetycznej. Do podziału dla wszystkich państw członkowskich będzie sto miliardów euro w ciągu siedmiu lat.

– Znaczna część z tego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji przypadnie właśnie Polsce – powiedział Mateusz Morawiecki.

Polska chce go efektywnie wykorzystać. Na takie zapewnienia liczyła „Solidarność”.

– To jest bardzo dobra wiadomość, bo z jednej strony nie jesteśmy już związani tą datą 2050, a z drugiej strony możemy liczyć na istotne środki wspierające transformację naszej gospodarki – zaznaczył rzecznik „Solidarności” Marek Lewandowski.

Do dyskusji o neutralności klimatycznej przywódcy unijni wrócą w czerwcu przyszłego roku.

– Całkowicie akceptuję to, że Polska potrzebuje bliżej się przyjrzeć naszej propozycji Funduszu Sprawiedliwej Transformacji – zapewniała Ursula von der Leyen.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński mówi o osobistym sukcesie premiera Mateusza Morawieckiego.

– Udało się uniknąć ogromnego niebezpieczeństwa. Mam na myśli bardzo kosztowną transformację energetyczną, mogącą zagrozić naszej gospodarce, na co nie mielibyśmy wpływu – podkreślał Jarosław Kaczyński.

Z kolei liberalno-lewicowa opozycja twierdzi, że premier poniósł porażkę.

– Mateusz Morawiecki wydaje się wypisywać w ten sposób Polskę z Europy – stwierdził Andrzej Rozenek z Lewicy.

– Nieuczestniczenie w projekcie to jest dezercja. To jest skazanie nas na trucie. To jest wypowiedzenie się przeciwko współpracy w ramach tego planu – zauważył Andrzej Halicki z Platformy Obywatelskiej.

Jedno jest pewne – realizacja unijnych celów nie będzie łatwa – mówił Dariusz Sobków, były ambasador tytularny Polski przy UE.

– Ponieważ postawiony został cel, to teraz lobby tzw. antywęglowe będzie bardzo mocne,  będzie napierać, żeby jak najszybciej ograniczać produkcję węgla, zamykać kopalnie, przechodzić na tzw. ekologiczne źródła energii – argumentował Dariusz Sobków.

– Jeśli Polska nie potwierdzi swojego udziału w tym celu, będzie poza europejskim mechanizmem, w tym zakresie finansowej solidarności – stwierdził z kolei prezydent Francji tuż po zakończeniu szczytu. [czytaj więcej] 

Premier Morawiecki uspokaja, że tak się nie stanie, ponieważ w interesie wszystkich państw członkowskich jest osiągnięcie porozumienia. Jak będzie – okaże się na kolejnym szczycie przywódców unijnych w czerwcu 2020 roku.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl