PAP/Mateusz Marek

Korozja rury przyczyną awarii sieci ciepłowniczej

Korozja rury była przyczyną awarii sieci ciepłowniczej w Warszawie. Dostawy ciepła do wszystkich dzielnic zostały wznowione. Wciąż nieprzejezdna jest część ulicy Powsińskiej.

Do awarii rury ciepłowniczej doszło w środę przed południem. Gorąca woda zalała część ulicy powsińskiej paraliżując ruch. Nad Warszawą unosiły się kłęby pary wodnej. Służby udzieliły pomocy ponad stu osobom. Dwie z poważnymi poparzeniami trafiły do szpitala. Powodem awarii była korozja rury – mówił Jakub Paralas z firmy Veolia Energia Warszawa SA.

– Woda, która ściekała z poziomu ulicy w jakimiś tam namiarze, wciekała w grunt i dostawała się na rurę osłonową. Ta przegniła w tym miejscu, skorodowała i umożliwiała dalszy wpływ tej wody na dno rury osłonowej – tłumaczył.

Pracownicy firmy Veolia kończą prace związane z naprawą rurociągu. Wkrótce mają pojawić się drogowcy, aby rozpocząć odnawianie trasy. Nie wykluczone, że ruch zostanie przywrócony w niedziele wieczorem lub w poniedziałek rano. Firma nie oszacowała jeszcze kosztów awarii. Jej przedstawiciele deklarują, że poszkodowani mogą liczyć na odszkodowania.

– Mamy odpowiednie ubezpieczenie i jesteśmy gotowi do tego, żeby rozmawiać ze wszystkimi poszkodowanymi – wskazała Aleksandra Żurada, rzecznik Veolia Energia Warszawa SA.

Stołeczne Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zostało sprzedane w 2012 roku prywatnemu podmiotowi. Sprzeciwiali się temu mieszkańcy Warszawy, którzy wnioskowali o przeprowadzenie referendum w tej sprawie. Nie zgodziła się na to ówczesna prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz Waltz, która doprowadziła do prywatyzacji strategicznego przedsiębiorstwa.

TV Trwam News

drukuj