Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II można już zwiedzić wystawę ,,Wyszyński – Pater Patriae”

Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II jest miejscem skierowanym do wszystkich, których łączy poczucie przynależności lub uznanie dla historii i kultury polskiej – bez względu na miejsce zamieszkania, narodowość czy wyznanie

Muzeum ,,Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II jest miejscem szczególnym: przedstawia historię Polski od chrześcijańskich początków jej państwowości po współczesność, unikając ścieżki chronologicznej. Muzeum ma za zadanie promować historię Polski, polskie dziedzictwo, kultywować idee wolności i solidarności zarówno w przestrzeni krajowej, jak i międzynarodowej. (…) Św. Jan Paweł II w swojej książce ,,Pamięć i Tożsamość” wskazał, że historyczność człowieka wyraża się we właściwej mu zdolności obiektywizacji dziejów.

Prezydent A. Duda w przesłaniu do uczestników otwarcia Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II w Toruniu”: To przykład roztropnej troski o dobro wspólne w kontekście pamięci historycznej

Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II w Toruniu to wspaniała inicjatywa i przykład roztropnej troski o dobro wspólne w kontekście pamięci historycznej naszego narodu dzięki pomysłodawcom i organizatorom tej nowoczesnej w formie placówki. Życzę dynamicznego rozwoju oraz licznych odwiedzających – napisał prezydent Andrzej Duda w przesłaniu z okazji otwarcia Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II w Toruniu.

Ks. bp T. Bronakowski: Nasz naród potrzebuje takiego personelu służby zdrowia, który będzie ofiarnie służył sprawie troski o trzeźwość Polaków

Nasz naród w obliczu tak wielkich zagrożeń związanych z plagą uzależnień, zwłaszcza pijaństwem i alkoholizmem, potrzebuje takiego personelu służby zdrowia, który będzie ofiarnie służył sprawie troski o trzeźwość Polaków. Potrzebuje osób, które będą rozumieć, że trzeźwość jest jednym z najważniejszych warunków ochrony zdrowia. Potrzebuje osób, które będą dawać przykład trzeźwości w swoim środowisku – powiedział ks. bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych Konferencji Episkopatu Polski, w felietonie z cyklu „Myśląc Ojczyzna” na antenie TV Trwam.

Min. J. J. Kasprzyk o przymusowym wcielaniu do armii kleryków w czasach PRL: Chciano doprowadzić kleryków do porzucenia seminariów, aby przeszli na stronę zła, jakim był komunizm

Zaczęto wcielać przymusowo do jednostek Wojska Polskiego kleryków na okres blisko dwuletniej służby. Do roku 1980 wcielono blisko 3 tys. kleryków, przy czym dla nich były wyznaczone specjalne jednostki wojskowe, ponieważ nie chodziło o to, aby Ci młodzi ludzie nabrali doświadczenia i sprawności fizycznej, ale o to, aby doprowadzić do porzucenia przez nich seminariów i aby przeszli na stronę zła, jakim był komunizm – mówił Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, w środowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Prof. A. Jabłoński o frekwencji wyborczej: Opozycji udało się zmobilizować ludzi na zasadzie „akcyjności owsiakowej” – „Idziemy. Głosujemy przeciwko PiS. Nie ważne, co będzie, ale ważne, żeby PiS przegrał”

Czynnik mobilizacyjny na opozycji był bardzo wyraźny. Tam udało się trochę na zasadzie „akcyjności owsiakowej” zmobilizować ludzi na zasadzie – „Idziemy. Głosujemy przeciwko PiS. Nie ważne, co będzie, ale ważne, żeby PiS przegrał”. Tego typu hasło, gdzie nie trzeba żadnej wnikliwości w argumentowanie na rzecz tego, dlaczego mam głosować na daną partię, ale idę i głosuję przeciwko PiS, jest atrakcyjne zwłaszcza dla młodych ludzi. Tego należy się obawiać. Cieszymy się, że jest wysoka frekwencja, mówimy, iż wygrała demokracja, że mamy społeczeństwo obywatelskie, ale zauważmy też ten element uczestniczenia w wyborach trochę bezrefleksyjnie – powiedział prof. Arkadiusz Jabłoński, socjolog, w „Wieczorze wyborczym” na antenie TV Trwam.

Prof. P. Grochmalski o starciach w Izraelu: Ta wojna jest jakby na zamówienie Kremla

Ta wojna jest jakby na zamówienie Kremla i nie ulega wątpliwości, że Rosjanie na każdym etapie tego konfliktu wspólnie z Iranem uczestniczyli w projektowaniu, przygotowywaniu, a także uzbrajaniu Hamasu. Rosjanie wpływali także na destabilizację państwa izraelskiego od środka. Trudno powiedzieć, na ile ten atak nastąpiłby, gdyby nie to, że m.in. dzięki diasporze rosyjskiej nastąpił głęboki proces rozkładu pewnych elementów państwa izraelskiego – mówił prof. Piotr Grochmalski, ekspert ds. bezpieczeństwa z Akademii Sztuki Wojennej, komentując w  „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja trwający konflikt Izraela i Hamasu.

Dr J. Hajdasz: Ks. abp Antoni Baraniak całym swoim życiem pokazał wierność Bogu, prymasowi i Kościołowi. Był szykanowany do końca życia

Nie możemy patrzeć na ks. abp. Antoniego Baraniaka tylko przez pryzmat jego postawy w więzieniu. On całym swoim życiem, całą swoją działalnością, tym, co potem zdziałał w Poznaniu – przez 20 lat pełnił funkcję metropolity poznańskiego – udowodnił i pokazał tak naprawdę wierność Bogu, prymasowi i Kościołowi. On był szykanowany do końca życia – akcentowała dr Jolanta Hajdasz, autorka filmów dokumentalnych o losach ks. abp. Antoniego Baraniaka pt. „Zapomniane męczeństwo”, „Żołnierz Niezłomny Kościoła” i „Powrót”, w sobotnim wydaniu „Rozmów niedokończonych” na antenie Telewizji Trwam.

Prof. M. Ryba: Jeśli rzeczywiście Rosja jest zaangażowana w to, co dzieje się w Strefie Gazy, to wraz z uchodźcami na teren Europy mogą przedostać się również wyszkoleni terroryści, którzy robili spustoszenie w Izraelu

Jeśli rzeczywiście Rosja – za pośrednictwem Iranu czy w inny sposób –  jest zaangażowana w to, co dzieje się w Strefie Gazy, to po to, ażeby odciążyć zainteresowanie Amerykanów Ukrainą. (…) Jeśli w ten sposób się angażują, to oczywiście wraz z uchodźcami i migrantami na teren Europy mogą przedostać się również wyszkoleni terroryści, którzy robili spustoszenie w Izraelu. To już jest zagrożenie dla całego naszego kontynentu – podkreślał prof. Mieczysław Ryba, historyk, politolog, wykładowca akademicki, w swoim cotygodniowym felietonie z cyklu „Myśląc Ojczyzna” na antenie Telewizji Trwam.

[JESTEM W KOŚCIELE] Aktualna i potrzebna. O modlitwie do św. Michała Archanioła

Odmawianie modlitwy do św. Michała Archanioła jest coraz częstszą praktyką w polskich kościołach. W poprzednią niedzielę we wszystkich świątyniach diecezji świdnickiej odczytany został komunikat ks. bp. Marka Mendyka, w którym zachęcił on do wzywania pomocy św. Michała Archanioła po każdej Mszy świętej. O czym świadczy powrót do praktyki zapoczątkowanej pod koniec XIX wieku przez Papieża Leona XIII, a zlikwidowanej w ramach posoborowej reformy liturgicznej?

O. A. Laskosz CSsR: Program Dni ze św. Janem Pawłem II jest bardzo bogaty

Program Dni ze św. Janem Pawłem II jest bardzo bogaty. Warto uczestniczyć w tych wydarzeniach, by poznawać św. Jana Pawła II, a także modlić się o Polskę i pokój na świecie. Serdecznie zapraszam wszystkich do udziału w obchodach – zachęcał o. Andrzej Laskosz CSsR, kustosz sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu, w sobotnich „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Wicemin. P. Wdówik: D. Tusk jest człowiekiem, dla którego temat osób niepełnosprawnych jest zupełnie nieistotny

Gdy popatrzymy na program Platformy Obywatelskiej, tam nie ma nic o osobach niepełnosprawnych. Owszem, pojawia się tam określenie z zupełnie innej epoki – „osoby niesamodzielne”. Dla mnie to jest po prostu żenujące i widać, że pan Tusk jest człowiekiem, który ma ten temat jako zupełnie nieistotny – mówił w piątkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja, Paweł Wdówik, wiceminister rodziny i polityki społecznej, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych.