fot. PAP/Art Service 2

Wicemin. P. Wdówik: D. Tusk jest człowiekiem, dla którego temat osób niepełnosprawnych jest zupełnie nieistotny

Gdy popatrzymy na program Platformy Obywatelskiej, tam nie ma nic o osobach niepełnosprawnych. Owszem, pojawia się tam określenie z zupełnie innej epoki – „osoby niesamodzielne”. Dla mnie to jest po prostu żenujące i widać, że pan Tusk jest człowiekiem, który ma ten temat jako zupełnie nieistotny – mówił w piątkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja, Paweł Wdówik, wiceminister rodziny i polityki społecznej, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych.

W ciągu ostatnich 8 lat rynek pracy osób niepełnosprawnych zmienił się na korzyść. Wielkie firmy chętnie zatrudniają osoby z niepełnosprawnością. Obecny rząd ogłosił kolejne propozycje skierowane do tej grupy. Tymczasem temat problemów osób niepełnosprawnych zniknął ze sfery zainteresowań polityków opozycji, choć jeszcze w 2018 roku, gdy w Sejmie trwał protest osób niepełnosprawnych, parlamentarzyści PO aktywnie angażowali się w tamte wydarzenia.

– Od początku podkreślałem, że w momencie, kiedy oni w Sejmie robili okupację, to te osoby niepełnosprawne były naprawdę traktowane przedmiotowo, jako statyści do przedstawienia, które tam organizowano – zaznaczył na antenie Radia Maryja Paweł Wdówik.

Obecnie w programie Platformy Obywatelskiej nie ma zapisów odnoszących się do problemów osób niepełnosprawnych – wskazał gość „Aktualności dnia”.

– W tej chwili, gdy popatrzymy na program Platformy Obywatelskiej, tam nie ma nic o osobach niepełnosprawnych. Owszem, pojawia się tam określenie z zupełnie innej epoki – „osoby niesamodzielne”. Dla mnie to jest po prostu żenujące i widać, że pan Tusk jest człowiekiem, który ma ten temat jako zupełnie nieistotny – mówił wiceminister rodziny i polityki społecznej.

Zupełnie inne podejście do tematu osób niepełnosprawnych reprezentuje rząd Zjednoczonej Prawicy – podkreślił pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych.

– Pan prezes Kaczyński i pan prezes Morawiecki w otwarty sposób deklarowali – i pokazali to w czynach – że osoby z niepełnosprawnością to są normalni obywatele, którym należy się normalny udział w życiu społecznym we wszystkich wymiarach – akcentował Paweł Wdówik.

Całą rozmowę z wiceministrem Pawłem Wdówikiem w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj