fot. twitter.com/Kombatanci

Min. J. J. Kasprzyk o przymusowym wcielaniu do armii kleryków w czasach PRL: Chciano doprowadzić kleryków do porzucenia seminariów, aby przeszli na stronę zła, jakim był komunizm

Zaczęto wcielać przymusowo do jednostek Wojska Polskiego kleryków na okres blisko dwuletniej służby. Do roku 1980 wcielono blisko 3 tys. kleryków, przy czym dla nich były wyznaczone specjalne jednostki wojskowe, ponieważ nie chodziło o to, aby Ci młodzi ludzie nabrali doświadczenia i sprawności fizycznej, ale o to, aby doprowadzić do porzucenia przez nich seminariów i aby przeszli na stronę zła, jakim był komunizm – mówił Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, w środowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

W Warszawie w klubie Wojskowej Akademii Technicznej zainaugurowano spotkanie księży, którzy w latach 1959-1980 jako alumni pełnili przymusową służbę wojskową.

– Z inicjatywy biskupa polowego Wojska Polskiego, ks. bp. Wiesława Lechowicza, w Warszawie trwa zjazd księży przymusowo wcielanych do wojska w okresie PRL. Nie bez powodu odbywa się to w przededniu uprowadzenia bł. ks. Jerzego Popiełuszki, który również w latach 1966-1968 odbywał przymusową służbę wojskową w Bartoszycach. Dzisiaj miałem zaszczyt spotkać się z uczestnikami z tego zjazdu w Wojskowej Akademii Technicznej i wręczyć zasłużonym kapłanom medale „Pro Bono Poloniae” i „Pro Patria” – podkreślił Jan Józef Kasprzyk.

Dodał, że warto również przypomnieć historię kleryków wcielanych do Ludowego Wojska Polskiego, która obrazuje, w jaki sposób działali komuniści oraz w jaki sposób próbowali – na szczęście nieskutecznie – pognębić ducha narodu.

– Otóż wszystko zaczęło się w roku 1959, wbrew jakimkolwiek porozumieniom zawartym między państwem komunistycznym a Kościołem. Zaczęto wcielać przymusowo do jednostek Wojska Polskiego kleryków na okres blisko dwuletniej służby. Do roku 1980 wcielono blisko 3 tys. kleryków, przy czym dla nich były wyznaczone specjalne jednostki wojskowe, ponieważ nie chodziło o to, aby Ci młodzi ludzie nabrali doświadczenia i sprawności fizycznej, ale o to, aby doprowadzić do porzucenia przez nich seminariów i aby przeszli na stronę zła, jakim był komunizm – tłumaczył szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych .

Takie jednostki działały w Szczecinie, Gdańsku i Opolu. Później z Opola jednostka została przeniesiona do Brzegu, a Gdańska do Bartoszyc, gdzie służbę odbywało najwięcej kleryków, w tym także ks. Jerzy Popiełuszko.

– Celem nie było przysporzenie jakiegoś większego poziomu bezpieczeństwa dla polskiej świadomości militarnej przyszłych kapłanów, ale celem było doprowadzenie do tego, aby zrezygnowali z kapłaństwa. Czyniono to zarówno fizycznie, poprzez znęcanie się, jak i psychicznie, a także obiecując, że jeżeli po powrocie z wojska opuszczą seminarium, to wówczas otrzymają mieszkanie, pracę i dostatnie życie. Ks. Jerzy Popiełuszko wspominał, że jedną z takich najbardziej dotkliwych szykan był zakaz możliwości odmawiania pacierza i zakaz noszenia krzyżyka. Obecni na zjeździe księża wspominali, że byli tam doprowadzani do stanu upodlenia, żeby w konsekwencji zgodzić się na ich propozycje. Na szczęście nie udało się to i nie „złamali” tych 3 tys. księży i kleryków. Oni zachowali to, co w nas najsilniejsze i najważniejsze, czyli wiarę, nadzieję i miłość. I wreszcie teraz, po latach, pokazujemy ich świadectwa i drogę ich życia, ich cierpienia – akcentował Jan Józef Kasprzyk.

Gość audycji zwrócił uwagę, że odbyła się również prezentacja trzytomowej książki pod tytułem „Bóg nie jest Bogiem wojny. Wspomnienia alumnów-żołnierzy”, pod redakcją ks. płk. Zbigniewa Kępy. Książka ukazuje racje, a także dokumenty związane z tym procederem, który miał miejsce w PRL-u.

– Przypomnijmy, że dopiero w 2016 roku decyzją ówczesnego ministra obrony narodowej, Antoniego Macierewicza, ci księża, którzy przeszli przez przymusową służbę wojskową, otrzymali pierwszy stopień oficerski. I dzisiaj w gronie poruczników Wojska Polskiego w stanie spoczynku mieliśmy możliwość się spotkać – wyjaśnił szef UDSKiOR.

https://twitter.com/Kombatanci/status/1714573991287939523

W czwartek odbędą się uroczystości ku czci bł. ks. Jerzego Popiełuszki w sanktuarium na warszawskim Żoliborzu.

Całość audycji „Aktualności dnia” z udziałem Jana Józefa Kasprzyka można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl