fot. PAP/Tomasz Gzell

Warszawa: w WAT odbyła się sesja naukowa dot. przymusowych wcieleń duchownych do wojska w PRL

W Klubie Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie odbyła się sesja naukowa poświęcona klerykom przymusowo wcielonym do armii w okresie PRL-u.

Wydarzenie zorganizowano w ramach zjazdu byłych żołnierzy-alumnów, który trwa w stolicy.

W latach 1959-80, wbrew porozumieniom zawartym między państwem i Kościołem, do wojska przymusowo wcielono ok. 3 tys. alumnów z seminariów duchownych.

Ks. bp Wiesław Lechowicz, biskup polowy Wojska Polskiego, powiedział, że w czasie służby wojskowej kandydaci do kapłaństwa byli na różne sposoby szykanowani.

Rzeczy te miały miejsce w różnych ośrodkach: w Brzegu, Bartoszycach, Szczecinie-Podjuchach. To były główne ośrodki, gdzie przebywali klerycy służący wojsku. (…) Większość księży, która tutaj przybyła nie traktuje swojego pobytu w wojsku jako czegoś wyjątkowego. Nie traktują siebie jako bohaterów. Intencje, jakie im towarzyszyły i z jakimi byli brani do wojska, na pewno nie miały nic wspólnego ze szlachetnością – zaznaczył ks. bp Wiesław Lechowicz.

W spotkaniu uczestniczyło około 200 kapłanów, którzy pełnili przymusową służbę wojskową jako klerycy w czasie PRL.

Podczas uroczystości uhonorowano zasłużonych kapłanów m.in.: medalami „Pro Bono Poloniae”, „Pro Patria” oraz Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki.

Organizatorem sesji jest Ordynariat Polowy Wojska Polskiego. Czwartek jest ostatnim dniem trzeciego spotkania księży alumnów-żołnierzy.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl