fot. PAP/Jacek Turczyk

Apel do władz Warszawy ws. odszkodowań za reprywatyzację

Komisja weryfikacyjna apeluje do władz Warszawy ws. odszkodowań za reprywatyzację. Chodzi o zaskarżenia przez stołeczny ratusz decyzji komisji o przyznaniu odszkodowań i zadośćuczynień.

Do tej pory komisja weryfikacyjna wydała 42. decyzje na kwotę ponad 1 mln zł. Poprzednia prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz wszystkie postanowienia zaskarżyła. Z tego też powodu członkowie komisji skierowali specjalną korespondencję do prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego i wiceprezydenta Pawła Rabieja. Chcą się dowiedzieć, m.in. jaka teraz będzie postawa stołecznego ratusza.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Jan Mosiński z komisji weryfikacyjnej wskazał, że na razie prezydent Trzaskowski oraz jego współpracownicy kontynuują politykę poprzedników.

– Nie mają zbytnio ochoty zająć się tematem, który bulwersuje Warszawiaków, zwłaszcza tych, którzy liczyli na to, iż decyzje komisji weryfikacyjnej odnośnie odszkodowań i zadośćuczynień będą wypłacane w miarę sukcesywnie sprawnie. Komisja weryfikacyjna nie kwestionuje prawa warszawskiego ratusza do tego, aby ewentualnie zaskarżać nasze decyzje, ale proszę zwrócić uwagę na to, że wielu aktywnych na rynku nieruchomości otrzymywało odszkodowania idące w dziesiątki milionów złotych od warszawskiego ratusza. Wówczas nie było problemów, aby zastanowić się chociaż na chwilę, czy te odszkodowania np. dla Roberta N. czy Marzeny K. są zasadne – mówił polityk.

Poseł Jan Mosiński zaznaczył, że ratusz ma zabezpieczone środki na wypłatę. To, czy mieszkańcy wyrzuceni ze swoich lokali dostaną należne im pieniądze, zależy od empatii obecnych władz.

Wiceprezydent stolicy Paweł Rabiej zapowiedział już, że nie wycofa skarg na decyzje komisji weryfikacyjnej o przyznaniu odszkodowań mieszkańcom z reprywatyzowanych nieruchomości.

RIRM

drukuj