fot. Autorstwa Roland von Bagratuni - Polish Wikipedia, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4431300

Uroczyste obchody 120. rocznicy urodzin ks. abp. A. Baraniaka – Biskupa Niezłomnego

W Mchach w Wielkopolsce odbędą się dziś obchody 120. rocznicy urodzin ks. abp. Antoniego Baraniaka, niezłomnego pasterza Kościoła. Duchowny – sekretarz bł. prymasa Stefana Wyszyńskiego – był trzy lata więziony przez komunistyczną bezpiekę i brutalnie torturowany, a mimo to nie złożył zeznań obciążających Prymasa Tysiąclecia.

O  godz. 13.00 w kościele pw. św. Marcina w Mchach, rodzinnej miejscowości ks. abp. Antoniego Baraniaka, sprawowana będzie Msza święta. Eucharystii przewodniczyć będzie ks. abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu  Polski.

Ks. abp Antoni Baraniak pełnił posługę sekretarza u prymasów Augusta Hlonda i Stefana Wyszyńskiego. W latach pięćdziesiątych, jako najbliższy współpracownik Prymasa Tysiąclecia, był więziony przez bezpiekę na warszawskim Mokotowie.

Mimo okrutnych tortur pozostał niezłomny i pokrzyżował komunistom plany osłabienia pozycji Kościoła w Polsce – przypomniała w Radiu Maryja dr Jolanta Hajdasz, autorka filmów dokumentalnych o ks. abp. Antonim Baraniaku.

– W więzieniu nie ugiął się, nie załamał, był wierny Kościołowi i Prymasowi mimo wszystkiego, co wyczyniali z nim komuniści, mimo tortur, mimo gehenny, jaką przeżył wtedy na Rakowieckiej w Warszawie. On nas uczy bycia pokornym i nieugiętości, ale i działania po cichu, bo to też jest potrzebne w życiu, by przetrwać najtrudniejszy czas, robiąc swoje, wykonując swoje zadania. Myślę, że on był taki całe życie – zwróciła uwagę dr Jolanta Hajdasz.

120. rocznica urodzin niezłomnego duchownego minęła 1 stycznia. Obecny rok został ogłoszony przez Sejm poprzedniej kadencji Rokiem Arcybiskupa Antoniego Baraniaka.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl