Rozpoczyna się proces beatyfikacyjny ks. abp. Antoniego Baraniaka

Rozpoczynamy proces beatyfikacyjny ks. abp. Antoniego Baraniaka, męczennika systemu komunistycznego, prześladowanego i torturowanego w więzieniu przez stalinowskich śledczych – poinformował przewodniczący KEP ks. abp Stanisław Gądecki.

Metropolita poznański mówił o tym w Belwederze podczas sesji naukowej upamiętniającej ks. abp. Baraniaka z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy.

– Zamierzamy w archidiecezji poznańskiej otworzyć ten przewód beatyfikacyjny na poziomie diecezjalnym ks. abp. Baraniaka tak, żeby doprowadzić przynajmniej do tytułu sługi Bożego, żeby wskazać na jedną z dziewięćdziesięciu kilku postaci biskupów i arcybiskupów poznańskich, którzy przeszli przez tę ziemię, zostawiając wybitny ślad w historii ojczyzny i kościoła – powiedział ks. abp Stanisław Gądecki.

Przewodniczący KEP akcentował, że ks. abp Baraniak – sekretarz dwóch prymasów Polski ks. kard. Augusta Hlonda i ks. kard. Stefana Wyszyńskiego – odegrał dużą rolę w powojennej historii Polski.

Ks. abp Stanisław Gądecki przypomniał, że stalinowscy śledczy, stosując tortury psychiczne i fizyczne, próbowali go złamać i wymusić zeznania obciążające prymasa Wyszyńskiego.

Ks. abp Baraniak nie załamał się, nie poddał żadnym naciskom, pozostał wierny Kościołowi i Ojczyźnie, nie zdradził prymasa Wyszyńskiego – zaznaczył przewodniczący KEP.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl