fot. o. Marek Raczkiewicz CSsR

[TYLKO U NAS] Ks. bp W. Śmigiel podczas Światowego Spotkania Rodzin w Rzymie: Małżeństwo to dla chrześcijan najszersza droga, która powinna prowadzić do świętości  

Większość żyje w rodzinach, małżeństwie. Dla chrześcijan jest to najszersza droga, która może, a nawet powinna, prowadzić do świętości. Kiedy małżonkowie budują swój związek na fundamencie sakramentu małżeństwa, jeśli otwierają się na słowo Pana Boga, modlą się, przyjmują życie jako dar od Pana Boga oraz wielką radość, jeżeli wypełniają swoje zadania rodzinne z pełnym poświęceniem, to realizują swoje powołanie do świętości w małżeństwie. Myślę, iż to piękna droga – powiedział ks. bp Wiesław Śmigiel, ordynariusz diecezji toruńskiej, przewodniczący Rady do spraw Rodziny Konferencji Episkopatu Polski, w rozmowie z o. Witoldem Hetnarem CSsR podczas X Światowego Spotkania Rodzin.


Pobierz

Fot. o. Marek Raczkiewicz CSsR

W Rzymie pod hasłem „Miłość rodzinna: powołanie i droga świętości” trwa X Światowe Spotkanie Rodzin. W wydarzeniu uczestniczy ks. bp Wiesław Śmigiel, przewodniczący Rady do spraw Rodziny Konferencji Episkopatu Polski, ordynariusz diecezji toruńskiej.

– Pan Bóg jest bardzo hojny w rozdawaniu przeróżnych powołań i swoich darów. Niektórych powołuje do kapłaństwa, innych do życia konsekrowanego. Może też tak się zdarzyć, że niektórych powoła do życia w samotności na rzecz poświęcenia samego siebie dla jakiejś sprawy. Większość żyje w rodzinach, małżeństwie. Dla chrześcijan jest to najszersza droga, która może, a nawet powinna, prowadzić do świętości. Kiedy małżonkowie budują swój związek na fundamencie sakramentu małżeństwa, jeśli otwierają się na słowo Pana Boga, modlą się, przyjmują życie jako dar od Pana Boga oraz wielką radość, jeżeli wypełniają swoje zadania rodzinne z pełnym poświęceniem, to realizują swoje powołanie do świętości w małżeństwie. Myślę, iż to piękna droga – wskazał ks. bp Wiesław Śmigiel.

W wydarzeniu nie mogło zabraknąć rodzin z całego świata.

– W czasie X Światowego Spotkania Rodzin możemy usłyszeć bardzo wiele świadectw małżeństw i rodzin z całego świata, które mówią właśnie o tym, jak w nawet bardzo trudnych warunkach, kiedy spotykają się z prześladowaniem czy wojną (…), realizują swoje powołanie do świętości – zaakcentował ordynariusz diecezji toruńskiej.

Fot. o. Marek Raczkiewicz CSsR

Patronami X Światowego Spotkania Rodzin są błogosławieni Luigi i Maria Beltrame Quattrocchi. Co ciekawe, ich wspomnienie liturgiczne jest obchodzone w rocznicę ich ślubu.

– To piękny znak. Wielkie ukłony dla świętego Jana Pawła II, dlatego że to on wskazał na małżeństwo – poprzez to, iż starał się wynosić na ołtarze małżonków – jako na drogę do świętości (…). Małżeństwo Quattrocchich było małżeństwem, które się uzupełniało, wzajemnie ubogacało. Oni byli zupełnie różni i mieli inne spojrzenie na życie i rzeczywistość, a mimo to wspaniale się ubogacali. Osiągnęli świętość dzięki sobie nawzajem. To piękny przykład dla współczesnych małżeństw i rodzin – powiedział przewodniczący Rady do spraw Rodziny Konferencji Episkopatu Polski.

Fot. o. Marek Raczkiewicz CSsR

Jak podkreślił ks. bp Wiesław Śmigiel, istotnym elementem w dążeniu do małżeńskiej świętości jest parafia. Papież Franciszek wskazał w adhortacji „Amoris laetitia”, że parafia jest rodziną rodzin.

– Parafia skupia, przyjmuje do siebie, jest otwarta na różne rodziny, które żyją na jej terenie. Rodziny korzystają z parafii przede wszystkim w wymiarze Słowa Bożego (…), uczestniczą w Eucharystii, co jest naszym chrześcijańskim obowiązkiem. Myślę, że parafia stwarza wspaniałą okazję do tego, aby rodziny komunikowały się między sobą i rzeczywiście tworzyły rodzinę rodzin. Zdajemy sobie sprawę, iż parafia to nie wszystko. Parafia jest pomocą dla rodzin, czyli jeżeli w parafii otrzymujemy sakramenty, a potem wracamy do swoich rodzin, to tam kontynuujemy to, co zostało zapoczątkowane we wspólnocie parafialnej – modlimy się, wspólnie staramy się realizować Boży plan wobec naszego małżeństwa i rodziny. To jest modelowe rozwiązanie, do którego dążymy, czyli żeby parafia stała się sercem, które jednoczy, pozwala przyjąć różne łaski. Bardzo szkodliwe byłoby oddzielenie parafii od rodziny – powiedział biskup diecezjalny toruński.

Fot. o. Marek Raczkiewicz CSsR

W ostatnich dniach Stolica Apostolska wydała dokument o przygotowaniu do małżeństwa w Kościele katolickim. Poruszyła w nim kwestię katechumenatu małżeńskiego.

– Papież Franciszek stwierdza, że bardzo ważne są przeróżne przygotowania do małżeństwa, ale w niektórych krajach skupiamy się tylko i wyłącznie na przygotowaniu bezpośrednim, czyli tzw. kursach przygotowawczych. Najczęściej jest to kilka-kilkanaście spotkań, podczas których przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące życia rodzinnego, teologii, życia małżeńskiego. Ojciec Święty Franciszek podkreśla, iż to dzisiaj nie wystarczy, dlatego że bardzo często po sakrament przychodzą prosić ludzie, którzy mają zaczątek wiary, bo zostali ochrzczeni i czują się członkami Kościoła, ale brakuje im żywej wiary, która miałaby przełożenie na życie codzienne. W związku z tym Papież mówi, że potrzeba jakiejś formy katechumenatu – mówił.

Fot. o. Marek Raczkiewicz CSsR

radiomaryja.pl

drukuj