fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] Ks. bp W. Śmigiel: Ks. kard. Stefan Wyszyński często mówił, że przyszłość narodu zależy od rodziny, dlatego Dziękczynienie w Rodzinie jest bardzo ważnym wydarzeniem

Ks. kard. Stefan Wyszyński często mówił, że przyszłość narodu zależy od rodziny. Jeżeli ta rodzina będzie słaba i poraniona, to naród też będzie poraniony, a także Kościół. Zdajemy sobie z tego sprawę, dlatego takie spotkania, jak Dziękczynienie w Rodzinie, są niezwykle ważne – powiedział ks. bp Wiesław Śmigiel, przewodniczący Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski, ordynariusz diecezji toruńskiej, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

W najbliższą sobotę 4 września odbędzie się 13. Dziękczynienie w Rodzinie, które jest spotkaniem rodzin i pielgrzymów. [Czytaj więcej] 

– 13. Dziękczynienie w Rodzinie, które będziemy przeżywali w sobotę 4 września, jest wydarzeniem cyklicznym. Zauważmy, że nasze spotkanie ma kilka wymiarów. Mamy do czynienia z wymiarem modlitewnym. Przecież jest dziękczynienie we Mszy św., więc najpierw chcemy się modlić i dziękować Panu Bogu i otworzyć się na Jego słowo. Poza wymiarem modlitewnym będzie czas na radość w amfiteatrze. Będzie tam wspólne śpiewanie, koncerty. Kolejnym wymiarem jest wymiar edukacyjny, że jesteśmy obok siebie, człowiek obok człowieka i przekazujemy sobie wartości. Możemy też zaczerpnąć z treści, które będą tam prezentowane – zaznaczył ks. bp Wiesław Śmigiel.

Papież Franciszek bieżący rok ogłosił Rokiem Rodziny Amoris laetitia.

– Otrzymaliśmy od papieża Franciszka zadanie, aby pochylić się nad rodziną, aby jeszcze raz przybliżyć sobie adhortację „Amoris laetitia”. Jest to także szczególny czas, abyśmy cieszyli się tym, że jesteśmy w rodzinach i mamy rodziny, a także, abyśmy uświadomili sobie, że rodzina jest niezwykle ważna. Myślę, że data naszego spotkania podczas 13. Dziękczynienia w Rodzinie wpisuje się w przygotowania do beatyfikacji ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, który przecież znaczną część swojego nauczania poświęcał rodzinie – wskazał ks. bp Wiesław Śmigiel.

Ks. kard. Stefan Wyszyński bardzo często wypowiadał się na temat rodziny.

– Mówił o znaczeniu rodziny i o tym, że rodzina powinna być Bogiem silna. Wypowiadał te słowa w bardzo skomplikowanym kontekście historycznym, ponieważ on sprawował swój urząd w czasie, w którym promowano pewien laicki model rodziny. Ks. kard. Stefan Wyszyński bardzo mocno przeciwstawiał laickiemu modelowi rodzinę silną Bogiem, to znaczy taką, która jest zbudowana na fundamencie sakramentalnego małżeństwa. Jako człowiek głębokiej wiary był przekonany, że sakrament daje moc – pomaga wzmocnić ludzką miłość. Oprócz tego zdawał sobie sprawę, że przekaz w rodzinie jest niezwykle ważny, bo bardzo trudno było wówczas o przekaz poza rodziną. Właśnie dlatego myślę, że 13. Dziękczynienie w Rodzinie jest bardzo ważnym wydarzeniem – akcentował ordynariusz diecezji toruńskiej.

– Ks. kard. Stefan Wyszyński często mówił o tym, że przyszłość narodu zależy od rodziny, tak jak przyszłość Kościoła. Jeżeli ta rodzina będzie słaba i poraniona to naród też będzie poraniony, a także Kościół. Zdajemy sobie z tego sprawę, dlatego takie spotkania, jak Dziękczynienie w Rodzinie, są niezwykle ważne – dodał.

Papież Franciszek wskazuje, że przyglądając się różnym sferom życia społecznego i rodzinnego, można odnieść wrażenie, że żyjemy w świecie narażonym na kulturę tymczasowości.

– Kultura tymczasowości jest kategorią, do której bardzo często odwołuje się papież Franciszek. Dotyczy ona całego życia, współczesności. Ojciec Święty odnosi ją przede wszystkim do rodziny i do osób konsekrowanych, a także do kapłaństwa. Kultura tymczasowości polega na tym, że żyjemy tylko chwilą obecną, nie chcemy myśleć o przyszłości, a jeżeli już o niej myślimy, to nie chcemy podejmować dziś decyzji, które będą miały konsekwencje w przyszłości. Jest to bardzo niebezpieczne, ponieważ zdajemy sobie sprawę, że jest mnóstwo takich decyzji, które będą miały swoje konsekwencje. Podejmując dziś jakieś działanie, będzie ono miało jutro swój skutek. W odniesieniu do małżeństwa i rodziny należy nam nieustannie powracać do nauczania Kościoła, ponieważ zawiera ono niezwykle ważne wskazania. Mówi o nierozerwalności małżeństwa, o tym, że musimy nieustannie walczyć o małżeństwa – zwrócił uwagę gość audycji.

Ojciec Święty bardzo często zwraca uwagę na znaczenie rodzin wielopokoleniowych. Rodzina Radia Maryja jest właśnie przykładem wielkiej, wielopokoleniowej rodziny.

– Papież Franciszek bardzo mocno podkreśla przekaz międzypokoleniowy. Kiedy Ojciec Święty szuka lekarstwa na kulturę tymczasowości, to odnosi się do chrześcijańskiej antropologii człowieka i jego stworzenia, że Bóg go kocha i nieustanie jest przy nim. Mówi także o tym, że w małżeństwie i w rodzinie potrzeba przekazu międzypokoleniowego, ponieważ pokazuje on, że warto być wiernym, warto trwać i troszczyć się o drugiego człowieka. W rodzinie wielopokoleniowych następuje przekaz wartości – mówił przewodniczący Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski.

Całą rozmowę z ks. bp. Wiesławem Śmiglem można odsłuchać [tutaj].  

radiomaryja.pl

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl