fot. Monika Bilska

Ks. bp W. Śmigiel: Chciałbym, byśmy umieli wybrać gwiazdę, która doprowadzi nas do Jezusa

Chciałbym, abyśmy z wielu gwiazd w naszym życiu potrafili wybrać tę, która doprowadzi nas do właściwego celu, do Pana Jezusa – powiedział biskup toruński ks. bp Wiesław Śmigiel podczas Orszaku Trzech Króli. Mówił, że uroczystości organizowane 6 stycznia w Polsce są coraz bardziej podniosłe.

Orszak Trzech Króli przeszedł w Toruniu ulicami Starego Miasta, wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO – od Rynku Staromiejskiego do Nowomiejskiego. Uczestniczyły w nim tłumy mieszkańców i gości, a także politycy – m.in. minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski i wiceszefowa resortu edukacji Iwona Michałek, a także działacze samorządowi i liczni przedstawiciele duchowieństwa.

„11 lat temu po raz pierwszy rozpoczęło się w Polsce to wielkie wydarzenie, jakim jest Orszak Trzech Króli. Wtedy było bardzo skromnie, a dzisiaj w niemal 900 miastach i miejscowościach idą orszaki. My oczywiście mamy w Toruniu swój orszak, bardzo uroczysty i pięknie zorganizowany” – mówił ks. bp Wiesław Śmigiel przed rozpoczęciem przemarszu ulicami Starówki.

Dodał, że Orszak Trzech Króli jest wydarzeniem miejskim, ale nie wolno zapominać, że także religijnym.

„Nie widzimy dzisiaj gwiazdy, ale ona prowadzi nas symbolicznie. Wiemy, że gdy trzej królowie szli do Jezusa, to na niebie było sporo gwiazd, ale oni wybrali tą właściwą. Składam wszystkim najlepsze życzenia. Chciałbym, abyśmy z wielu gwiazd w naszym życiu potrafili wybrać tę, która doprowadzi nas do właściwego celu – do Pana Jezusa” – zwrócił się do wiernych ks. bp Śmigiel.

Toruński Orszak Trzech Króli odbywa się od lat w stylu hiszpańskim. W barwnej paradzie niesione są ogromne figury nawiązujące do hiszpańskim „gigantes”. Wszyscy uczestnicy dostali korony, a przemarszowi towarzyszyły radosne i skoczne rytmy, ogień oraz szczudlarze przebrani za diabła i anioła. Wszystko zwieńczył natomiast koncert muzyki reggae w wykonaniu zespołu Paraliż Band.

W Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka wszyscy uczestnicy orszaku mogli podziwiać szopki bożonarodzeniowe w stylu hiszpańskim z różnymi lokalnymi akcentami.

„Nie przestraszyła nas jesienna pogoda. Jesteśmy kolejny raz na Orszaku Trzech Króli – wszyscy w królewskich koronach i jedną myślą, aby rozpoczęty kilka dni temu rok 2020 był szczęśliwy, pełny radości i dobrobytu. Trzej Królowie pokażą dziś piękno naszej obecności” – mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.

PAP

drukuj